birgün

22° AÇIK

Osman Kavala’dan AYM’ye mesaj

AYM, Osman Kavala’nın yaptığı bireysel başvuruyu 15 Aralık Salı günü görüşecek. Karar öncesi, AYM’ye CHP’li Çakırözer aracılığıyla mesaj gönderen Kavala, “Hukuk normlarına uygun karar vereceğini ümit ediyorum” dedi.

GÜNCEL 14.12.2020 18:24
Osman Kavala’dan AYM’ye mesaj
Abone Ol google-news

İş insanı Osman Kavala, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yarınki kararı öncesinde “AYM ve yerel mahkemenin hukuk normlarına uygun kararlar vereceğini ümit ediyorum. Benimle ilgili alınacak hukuk normlarına uygun kararların yargı için olumlu örnek olmasını diliyorum” dedi.

Osman Kavala, 1140 gündür Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor. AYM ise yarın Kavala’nın yaptığı ikinci bireysel başvuruyu görüşecek.

ANKA’da yer alan habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, AYM kararı öncesinde Kavala’yı Silivri Cezaevinde ziyaret etti. Çakırözer aracılığıyla mesaj gönderen Kavala, AYM ve yerel mahkeme kararlarına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi ve yerel mahkemenin hukuk normlarına uygun kararlar vereceğini ümit ediyorum. Benimle ilgili alınacak hukuk normlarına uygun kararların yargı için olumlu örnek olmasını diliyorum” dedi.

‘1140 GÜNDÜR HAKSIZ, HUKUKSUZ CEZAEVİNDE’

Kavala içinde bulunduğu duruma ilişkin ise “Paralel bir cezalandırma yöntemi haline gelen uzun ve gerekçesiz tutuklamaların, özgürlükler için büyük bir tehlike olduğunu düşünüyorum” yorumunda bulundu.

CHP’li Çakırözer ise Kavala’nın serbest kalması gerektiğini vurgulayarak, “Osman Kavala, bir beraat, iki tahliye, bir Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen 1140 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde. İktidarda olanlar hukukta, yargıda reformdan bahsetmekte. Eğer ülkede gerçek anlamda bir reform yapılacaksa Osman Kavala ve düşüncesi, ifadesi nedeniyle haksız, hukuksuz cezaevlerinde tutulan gazeteciler, siyasiler, hak savunucuları özgürlüğüne kavuşmalıdır” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala ve yakalama kararı bulunan eski CIA danışmanı Henri Barkey hakkında "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "Siyasal veya askeri casusluk" suçundan ise 20'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede, Kavala ve Barkey'in FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde oluşturduğu yapılanmayla gerçekleştirme teşebbüsünde bulunduğu darbe girişimi sürecinde de rol aldıkları öne sürülmüştü.

İddianameyi kabul eden İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, bu davanın ilk duruşmasının 18 Aralık'ta yapılmasını kararlaştırmıştı.

Osman Kavala, 1140 gündür cezaevinde tutuluyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol