birgün

23° AÇIK

Osman Kavala’nın avukatlarından savcı mütalaasına tepki: AİHM kararı hiçe sayıldı

İş insanı Osman Kavala'nın avukatları tarafından yapılan açıklamada, Gezi Davası’nda sunulan savcılık mütalaasına tepki gösterildi. Açıklamada, "Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir" denildi.

GÜNCEL 08.03.2022 13:05
Osman Kavala’nın avukatlarından savcı mütalaasına tepki: AİHM kararı hiçe sayıldı
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “serbest bırakılmalı” kararına ve Avrupa Konseyi’nin Türkiye hakkında başlattığı ihlal prosedürüne rağmen tahliye edilmeyen ve hakkında müebbet hapis cezası talep edilen iş insanı Osman Kavala’nın avukatları, savcının Kavala hakkında müebbet hapis cezası talebinde bulunmasına tepki gösterdi Avukatlar, AİHM kararlarının hiçe sayıldığını belirtti.

Açoıklamada, "Özellikle casusluk suçlamasının sadece tutuklamanın sürdürülmesine yönelik bir hukuki argüman olarak kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir" denildi.

'CASUSLUK SUÇLAMASININ ARGÜMAN OLARAK KULLANILDIĞI İTİRAF EDİLMİŞTİR'

Kavala'nın avukatlatı tarafından yapılan yazılı açıklamamın tamamı şöyle:

"Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davada: İddia makamı, 4 Mart 2022 tarihinde esas hakkında mütalaasını sunmuş ve Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi (“cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını tamamen ya da kısmen engellemek”) uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmasını talep etmiştir.

Söz konusu mütalaa gereğince; Osman Kavala hakkında “15 Temmuz darbe girişimini desteklemek” (TCK 309) ve iki yıldır tutukluluk gerekçesi yapılan “Casusluk” (TCK 328) suçlamalarının konusuz kaldığı imza altına alınmış, özellikle casusluk suçlamasının sadece tutuklamanın sürdürülmesine yönelik bir hukuki argüman olarak kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir.

Yine aynı mütalaa uyarınca; Osman Kavala ve diğer Gezi sanıkları beraat etmiş oldukları Gezi ile ilgili davalardan aynı delillerle yeniden cezalandırılmak istenmiş, TCK 312. madde ile ilgili tutukluluğu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “somut ve meşru delillere dayanmadığı” yolundaki kararı açıkça hiçe sayılarak, Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunarız."

NE OLMUŞTU?

Gezi Parkı davasında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Osman Kavala ve Ayşe Mücella Yapıcı'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Gezi davası duruşmasında Çarşı dosyasıyla Gezi davasının ayrılmasına karar verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol