birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.11.2020 12:21

Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları AYM’ye başvuruda bulundu

Van'da askerlerce gözaltına alındıktan sonra ağır yaralı halde hastanede bulunan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle AYM'ye başvurdu.

Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları AYM’ye başvuruda bulundu

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca köyünde, 11 Eylül günü operasyona çıkan askerlerce gözaltına alınan ve gördükleri şiddet nedeniyle ağır yaralı halde hastanede bulunan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bulundu.

Şiban ve olay sonrası yaşamını yitiren Turgut'un avukatları, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle ‘hak arama hürriyeti ve adil yargılanma’ haklarının engellendiğini belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre dosya hakkında gizlilik kararı nedeniyle detaylı bilgilere ulaşılamazken, dört köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız