birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.04.2018 15:17

Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü

Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde bir araştırma görevlisinin silahlı saldırısında dekan yardımcısı, fakülte sekreteri, öğretim üyesi ve okutman yaşamını yitirdi.

Osmangazi Üniversitesi'nde silahlı saldırı: 4 ölü

Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde meydana gelen silahlı saldırıda 4 kişi öldü. Araştırma görevlisi olan saldırgan, yakalanarak gözaltına alındı. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, saldırganın aynı fakültede öğretim görevlisi olan eşinin de gözaltına alındığını duyurdu.

osmangazi-universitesi-nde-silahli-saldiri-4-olu-447912-1.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde bir araştırma görevlisi, aralarında dekan yardımcısının da bulunduğu 4 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaraladı.

Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, henüz belirlenemeyen nedenle, fakülte binasının 3. katında Dekan Yardımcısı Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, araştırma görevlisi Yasir Armağan ile öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Serdar Çağlak'ı silahla öldürdü, 3 kişiyi yaraladı.

Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen yaptığı açıklamada saldırgan Volkan Bayar hakkında soruşturma olduğunu duyurdu. Bayar, öldürdüğü kişiler hakkında daha önce FETÖ'cü oldukları iddiasıyla şikayette bulunarak dava açtırmış.

Büyük panik yaşanırken, saldırganın açtığı ateşte 4 kişi yaşamını yittirdi. Saldırgan, yakalanarak gözaltına alındı. Saldırgan, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Saldırının nedeni henüz belirlenemezken, büyük korku yaşayan öğrenciler ve öğretim görevlileri üzerlerindeki şoku uzun süre atamadı.

EŞİ DE GÖZALTINA ALINDI

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, saldırganın aynı fakültede öğretim görevlisi olan eşinin de gözaltına alındığını duyurdu.

REKTÖRDEN AÇIKLAMA

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektör. Prof. Dr. Hasan Gönen, Eğitim Fakültesindeki silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 4 olduğunu açıkladı.

Gönen, yaptığı açıklamada, "Volkan ismindeki bir araştırma görevlimiz, dekan beyin odasına giriyor. Dekan bey orada tesadüfen yokmuş. Fatih bey varmış, onu vurmuş. Daha sonra dekan yardımcımız ve üst katta 2 araştırma görevlimizi de vurmuş. Daha sonra elinde tabanca ile binayı terk ettikten sonra güvenlikçilerimiz takip etmişler. Biraz ileride polis derdest etmiş. Durum bundan ibaret. Şu anda şimdilik 4 ölümüz var. Başımız sağ olsun. Osmangazi Üniversitesi camiası olarak inşallah bu tür hadiseleri bir daha yaşamayız. Başımız sağ olsun” dedi.

SALDIRININ HEDEFİNDEKİ DEKAN VİDEO PAYLAŞTI

Eğitim Fakültesi Dekanı Cemil Yücel, olay sonrası Twitter'dan paylaştığı videoda, "Arkadaşlar ben iyiyim saldırgan Volkan Bayer isimli araştırma görevlisi. Akli dengesi yerinde değil, pek çok kişiyi şikayet eden bir insan. Önce benim odama geliyor, beni bulamayınca diğer odalara giriyor. 4 arkadaşımızın görev başında şehit düştüğünü öğrendik. Okula henüz ulaşamadım, bir program için dışarıdaydım. Ancak korkulan bir insandı" dedi.

***

SALDIRGANLA İLGİLİ İLGİNÇ DETAYLAR: KHK İLE İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYEN ŞİKÂYETÇİYMİŞ

7 Şubat tarihinde KHK ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki görevinden ihraç edilen Yrd. Doç.Dr. Yalçın Bay, 2017 yılında Orta Doğu gazetesine yaptığı açıklamalarda, iftiralar yüzünden görevinden ihraç edildiğini belirterek, verdiği detaylarla âdeta Volkan Bayar'ı tanımlamış.

Bay, gazeteye yaptığı açıklamalarda, “7 Şubat 2017 KHK ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki görevimden hakkımda hiçbir somut delil sunulmadan ihraç edildim. Üniversitedeki soruşturma komisyonu 10 Ekim 2016 tarihinde sorguya çağırdı. Sorgulamada hakkında hiçbir somut delil yok dediler. O zaman ismini bilmediğimiz iftira dilekçeleri olduğunu söylediler. Ancak 1 Kasım 2016 tarihinde görevime iade edildim. Aradan 100 gün geçtikten sonra tekrar nasıl bir somut delil buldularsa hiçbir gerekçe göstermeden ihraç edildim." ifadelerini kullanmış.

osmangazi-universitesi-nde-silahli-saldiri-4-olu-447927-1.

Saldırgan Volkan Bayar'ın, üniversite tarafından paylaşılan özgeçmişi, Yalçın Bay'ın iddiaları ile uyuşuyor.

"BİR ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ BİRÇOK KEZ MESNETSİZ İFTİRALARDA BULUNMUŞ"

Bay, hakkında FETÖ'cü iftiralarında bulunulduğunu belirttiği açıklamalarında verdiği detaylarla, Osmangazi Üniversitesi saldırganını anlatmış.

Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay, saldırgan Volkan Bayar'ı anlattığı düşünülen, ismini belirtmediği şahsın ESOGÜ Eğitim Fakültesindeki 45 hocanın 25'i hakkında iftira dilekçesi yazdığını öne sürerek, kendisini "FETÖ'cü olmakla" suçladığını iddia etmiş.

Yalçın Bay'ın, konuyla ilgili Orta Doğu gazetesine yaptığı açıklamalar şöyle:

"Benim hakkımda, kendisini daha önce tanımadığım, psikolojik sorunları olduğunu duyduğum, tetikçi birisi olan ESOGÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsünde görev yapan bir araştırma görevlisi birçok kez mesnetsiz iftiralarda bulunmuş. Oysa bu kişiyi lisanstan tanıyan hocalarının belirttiklerine göre kendisi lisans eğitiminde çokta başarılı olmamasına rağmen, FETÖ’nün MEB’te en güçlü olduğu dönemde bu kişi, eşi ile birlikte MEB bursuyla yurt dışına gitmiş. ABD’de Denver Üniversitesinde yüksek lisansı tamamlamış, doktora tez aşamasında doktoradan atılmış. Kafası her türlü hinliğe çalıştığı için Nisan 2011 de doktordan atılma aşamasında, atılmadan hemen önce öğrenci işlerinden “3 ay sonra doktoram bitecektir” diye bir yazı almış. MEB bursuyla ilgili kanuna göre normalde yurtdışında doktoradan atılan birisinin bu şekilde göreve başlatılmaz. Ülkemizde yaşanan 15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖCÜLER tarafından yapılan darbe girişimi fırsata çevirerek kişisel husumet besledikleri hakkında, ilgili birimlere iftira dilekçeleri yazmaya başlamış. ESOGÜ Eğitim Fakültesinde 45 hocadan, 25’i hakkında iftira dilekçesi yazmış. Bu dilekçelerden bizde nasibimizi aldık. Beni yurtdışında FETÖ okullarını ziyaret etmekle suçlamıştı. Tam bir akıl tutulması. Bende daha öncede belirttiğim gibi 29 ülke/bölge ziyareti, 100 bin km yol kat ettim, 80 bin fotoğraf ve video çekimi yaptım. Bir tane FETÖCÜ gösterin gereğini yapacağım dedim. Ben tamamen devletin kurumlarıyla işbirliği içinde saha araştırmalarını yaptım."

DOÇ. DR. AYŞE AYPAY: 1,5 YILDIR DEFALARCA DİLEKÇE VERDİK, HEPSİNİN ÜSTÜNE YATTILAR

osmangazi-universitesi-nde-silahli-saldiri-4-olu-447931-1.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Ayşe Aypay, yaşanan olayın ardından sinir krizi geçirdi. Arkadaşları uzun süre Aypay'ı sakinleştirmeye çalıştı.

Doç. Dr. Aypay şu açıklamayı yaptı:

"YÖK'e, Rektörlüğe, Bakanlığa dilekçe verdik. Rektörlük korudu. Defalarca dilekçe verdik. Dilekçelerimizi işleme bile almadılar.

Volkan Bayar'ın dosyasını rektörlüğe çektiler. 4 tane insanın hayatına mal oldu. Bugün adliyedeydim. Eğer ben bugün adliyeye ifade vermeye gitmemiş olsaydım, Volkan Bayar'ın beşinci cenazesi bendim.

YÖK niçin işlem yapmadı? Rektörlük neden işlem yapmadı? 1,5 yıldır defalarca dilekçe verdik, hepsinin üstüne yattılar. Dokundurtmadılar Volkan Bayar'a. Şimdi açıklasın YÖK Başkanı. Şimdi açıklasın Rektör. Benim eşim Volkan Bayar'ın iftiraları yüzünden işinden atıldı. 5,5 ay hapis yattı. Kim ödeyecek bunları?

Bütün bunlara rağmen rektörlük sonuna kadar korudu. YÖK de korudu. Suç duyurusunda bulunuyorum Rektörlük, YÖK hakkında. İşlem yapmadılar, ta ki bugün 4 tane arkadaşımız cenaze olmuş durumda. Ve ben savcılığa ifade vermeye gitmemiş olsaydım Volkan Bayar'ın birinci hedeflerinden biri olarak ben de beşinci cenaze olarak yatıyordum.

Rektörlük, Volkan Bayar hakkında dilekçelerimiz sisteme girmemesi için memurlara talimat verdiler. Kavga dövüş işleme soktuk dilekçeler. Soktuk da ne oldu? Hiçbirine yanıt alamadık. Şimdi kim verecek 4 tane canın hesabını?

Mikail'in engelli küçücük çocuğu var, Yasin'in iki tane bebeği var. Fatih Özmutlu, vatansever tertemiz bir insan.Serdar, gencecik bir insan. Yazık değil miydi bunlara?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol