birgün

8° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 28.01.2020 01:06

‘ÖSO’culara 2 bin dolar maaş sözü’

‘ÖSO’culara 2 bin dolar maaş sözü’

Haber Merkezi

Libya’ya giden ÖSO’cular Amerikalı gazeteci Frederic Wehrey’a açıklamalarda bulundu. “Geçen yılın sonlarından bu yana Türk hükümeti Libya’ya göndermek için Suriyeli milisleri kayıt altına almaya başladı ve bu kişilere ayda 2 bin dolar maaş ve Türk vatandaşlığı sözü verdi” diyen Wehrey, konuştuğunu söylediği Suriyeli Ahmed’in Türk vatandaşlığını 5 yıldan daha uzun süre önce aldığını aktardı.

Wehrey görüştüğü kişilerin hikayelerini de ayrıntısıyla ele aldı.

ÖSO’cuların kökeniyle ilgili de bilgi paylaşan Amerikalı gazeteci, “Çoğu etnik açıdan, Türkiye’yle geçmişe dayalı bağları olan Suriye vatandaşı Türkmenler. Sultan Murad Tugayı adındaki ve içlerinde çok sayıda Türkmen’in bulunduğu Türkiye destekli büyük Suriyeli milis grubunun parçası” derken, Ahmed’in “Ben Türk ordusuna bağlıyım ve hepimizin İstanbul’da ya da Gaziantep’te evleri var” dediğini aktardı. Bu iddiaları daha önce İngiliz The Guardian gazetesi de gündeme getirmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise iddiaları yalanlamıştı. İddiaların muhalefet tarafından da dile getirilmesi üzerine Çavuşoğlu, CNN Türk’te katıldığı programda, “İddiaların hiçbiri doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının nasıl alınacağı kanunlarda belli. Dolayısıyla milletvekillerimizin ve siyasetçilerimizin de gerçek dışı, hayal ürünü iddialara inanıp gündeme getirmesi doğru değil” demişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız