birgün

13° AÇIK

ÖZEL 10.01.2019 09:18

ÖSO’nun gizliliği esastır!

Fırat Kalkanı operasyonu ile resmi ortaklık kurulan ve operasyonda destek verilen cihatçı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarından Türkiye’ye getirilerek tedavi edilenler, “yüksek gizlilik” derecesiyle gizleniyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla yaptığı başvuruyla Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) ÖSO ile ilgili sorular yöneltti. Bakan başvurusunda, “Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Eylül 2016’dan bu […]

ÖSO’nun gizliliği esastır!

Fırat Kalkanı operasyonu ile resmi ortaklık kurulan ve operasyonda destek verilen cihatçı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarından Türkiye’ye getirilerek tedavi edilenler, “yüksek gizlilik” derecesiyle gizleniyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla yaptığı başvuruyla Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) ÖSO ile ilgili sorular yöneltti. Bakan başvurusunda, “Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Eylül 2016’dan bu yana aylar bazında sayı vermek suretiyle kaç ÖSO mensubu yaralı olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye sevk edilmiştir? Sevk edilen ÖSO mensuplarının kaçı Suriye’ye geri dönmüştür? Kaçı dönmemiştir?” sorularına yanıt istedi.

MSB Sağlık Hizmetleri Yönetim Şubesi Müdürlüğü, Bakan’ın sorularına, “Talep edilen hususlar tasnif dışı gizlilik derecesinden daha yüksek gizlilik derecesine haiz olduğundan olduğundan cevaplandırılamamıştır” karşılığını verdi.

“Kendileri de mi bilmiyor?”

CİMER’den gelen yanıtı BirGün’e değerlendiren CHP’li Bakan, “Soruların yanıtını kamuoyundan gizliyorlar mı yoksa cevaplarını kendileri de mi bilmiyor, bunu açıklamaları gerekiyor” dedi.

Konunun Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizen Bakan, “Eleğe döndürülen Suriye sınırımızdan ülkemize giren bu cihatçılar, Türkiye’de örgütlendi, hatta dernekleşti ve yüzlerce vatandaşımızı katleden bombalı eylemler yaptı. Hatırlayın, canlı bomba olduğu şüphesiyle gözaltına alınan bir IŞİD’li terörist İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bir polisimizin boğazını kesti, polisimiz şehit oldu. Cihatçı teröristlerin ne kadarının ülkemizde olduğu ülkemizin ulusal güvenlik sorunudur ve bunu açıklamaları gerekiyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız