birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 11.10.2021 12:33

Otomatik Bilgi Paylaşımı yürürlüğe girdi: Gurbetçiler, işsizlik maaşını ve vatandaşlığını kaybedebilir

Yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının, Türkiye bankalarında bulunan hesaplarına ilişkin bilgilerinin, yaşadıkları ülkelerin idareleriyle paylaşılmasını içeren Otomatik Bilgi Paylaşımı anlaşması, 30 Eylül’de yürürlüğe girdi. Anlaşma, ‘eksik belge ve bilgi’ sebebiyle bazı gurbetçilerin vatandaşlıklarını ve işsizlik maaşlarını kaybetmesine yol açabilir.

Otomatik Bilgi Paylaşımı yürürlüğe girdi: Gurbetçiler, işsizlik maaşını ve vatandaşlığını kaybedebilir

Başta Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşayan 4 milyonu aşkın Türkiye vatandaşının Türkiye’deki varlıklarıyla ilgili bilgiler ilgili ülkelere gönderilmeye başladı.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, gurbetçilerin Türkiye'de sahip oldukları finansal varlıklarıyla ilgili hesap bilgilerini 30 Eylül itibarıyla göndermeye başladıklarını, bu yılın sonuna kadar da sürecin devam edeceğini söyledi.

Bazı vergi kanunlarında değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında bilgi veren İdris Şenyurt, 110 civarında ülkeyle çifte vergilemeyi önleme ve karşılıklı bilgi paylaşımı anlaşması için gerekli teknik ve yasal altyapıyı 2018'de tamamladıklarını ve bazı ülkelerle paylaşıma başladıklarını söyledi.

2019 VERİLERİYLE BAŞLAYACAK

Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerle yapılan çalışmaların bu ülkelerde yaklaşık 4 milyon gurbetçinin yaşıyor olması nedeniyle daha önce ertelendiğini ancak şimdi bu ülkelerin bir bölümünü de kapsayan bilgi paylaşımının başladığını bildirdi. Şenyurt sözlerine şöyle devam etti:

“Otomatik bilgi paylaşımında her yıl bir önceki yılın bilgileri veriliyor. Bilgi paylaşımına 2018 yılı verileriyle başlanacaktı. Ancak 2019 yılına revize edildi. Şimdi bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki 2019'dan itibaren olan verilerini paylaşıyoruz. Bilgi değişimi kapsamında finansal kuruluşlardaki (banka ve benzeri) hesapların bakiyeleri bildiriliyor. Banka hesabında, Türkiye'de aldığı emekli aylığı varsa onlar da bildirilecek. Ancak vatandaşlarımızın gayrimenkul bilgileri verilmeyecek. Sözleşmenin temel prensibi gereği, elde edilen bilgiler sadece vergi amaçlı kullanılır. Bu bilgiler vergi dışındaki (vatandaşlıktan çıkarılmak gibi) amaçlar için sadece ilgili ülkenin izni olursa kullanılabilir.”

NE TÜR CEZALAR VERİLEBİLİR?

Paranın miktarına göre, ağır vergi cezaları ve vergi kaçırma davaları gelebilecek. Almanya’nın yanı sıra diğer ülkelerin de bildirim yapılmamışsa, bunu sorun edeceği biliniyor. Paranın kaynağı belliyse ve Almanya ya da yaşanılan diğer ülkeden yasal yollarla çıkarılıp Türkiye’de bankaya konulmuşsa bir sorun yaşanmayacak.

Açıklanamayan para miktarı, ortalama 100 bin Euro’nun üzerindeyse ceza davaları açılabilecek. 10 yıl geriye dönük tüm bilgiler isteyebilecek. Kişinin kendini ihbar etmesi ve maliye ile iş birliği yapması halinde bu süre 5 yıla inebilecek.

Yurt dışında yaşayan Türklerin, ilk olarak banka hesabındaki para bildirilecek. 1000 doları aşan tüm paralar bildirilecek. 1 ya da 5 hesap varsa, tamamı bildirilecek. Ardından ilgili maliyeler bunun dökümünü isteyecek. Verilmezse, ortalama ve yüksek bir vergi çıkarılacak. Döküm verilirse, tek tek gelen paraların kaynağı sorulacak. Banka hesapları dışında ortaklık, gelir getiren herhangi bir finansal varlık, altına dayalı banka hesabı varsa onlar da bildirilecek.

CHP’Lİ ÇAKIRÖZER ERDOĞAN’A ÇAĞRI YAPMIŞTI

Eskişehir Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu Üyesi Utku Çakırözer, Otomatik Bilgi Paylaşımı’nın ertelenmesi için AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunmuştu.

Yurtdışındaki Türklerin, Türkiye’deki bankalarda bulunan paralarının bulundukları ülkelerle paylaşılmasına ilişkin bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Çakırözer, “Anlaşma yurtdışındaki 6,5 milyon Türk vatandaşını etkileyecek ama kimsenin haberi yok. Bu anlaşmadan kaçalım demiyoruz ama vatandaşımızı elin vergi idarelerinin eline teslim etmeyin. Yurtdışındaki vatandaşlarımızı yeterince bilgi sahibi yapana kadar bu anlaşmanın uygulamasını erteleyin. Bu bir lütuf değildir. Nasıl buradaki vatandaşın hakkını hukukunu korumak zorundaysak, bizim ayrılmaz parçamız olan Avrupa’daki 6 buçuk milyon kardeşimizin hakkını hukukunu korumak hepimizin boynun borcudur” dedi.

Kaynaklar: Independent Türkçe, Haber Global

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol