birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 03.12.2018 07:27

Otomobile binemiyoruz ama ihraç ediyoruz

Otomobile binemiyoruz ama ihraç ediyoruz

Ocak-kasım döneminde yüzde 12 artışla 29,1 milyar dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü, yılın bitmesine 1 ay kala yıllık bazda ihracat rekorunu tazeledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, kasım ayında yüzde 5’lik artış ile 2 milyar 769 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü, bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaştı. Ülke bazında bakıldığında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat kasımda yüzde 9 artışla 410 milyon dolar oldu. Kasım ayında Fransa’ya ihracat ise yüzde 3 azalarak 256 milyon dolar, İtalya’ya da yüzde 13 azalarak 246 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracattaki yükselmenin altındaki temel sebep dövizin TL karşısında değer kazanması olarak yorumlandı.
Diğer yandan otomobilde dış talep dövizin değer kazanmasıyla artarken, iç talep TL’deki değer düşüklüğü yüzünden tarihin en sert düşüşünü yaşıyor. Otomobil Distirbitörleri Derneği’nin raporuna göre 2017 yılının ekim ayına göre geçtiğimiz ekim ayında yurtiçindeki otomobil satışları yüzde 73 oranında azaldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız