birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 03.11.2018 10:09

Otomotivde beklenen ÖTV indirimi geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın, motor hacmi 1.6 litre altındaki otomobillerde ÖTV indiriminin yüzde 15 olarak uygulanacağını açıklaması, dikkatleri yüksek kur ve vergilerden ötürü kan kaybeden otomotiv sektörüne çekti

Otomotivde beklenen ÖTV indirimi geldi

ERSOY YAŞAR

Düzenleme kapsamında, 1 Kasım-31 Aralık 2018 dönemini kapsayan vergi indirimine göre, motor hacmi 1600 cc altında ve ÖTV matrahı 70 bin TL altındaki otomobillere uygulanan yüzde 45 oranındaki ÖTV yüzde 30’a ve yine 1600 cc altındaki motor hacmine sahip ve ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL aralığında olan otomobillere uygulanan yüzde 50 oranındaki ÖTV yüzde 35’e indirildi. Ticari araçlardan alından KDV oranı ise yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

Olumlu karşılandı
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre yaşam enerjisi verecek bir dizi adımlar atıldı. Alınan bu isabetli kararları otomotiv sektörü için hayati bir destek olarak nitelendiriyoruz” açıklamasını yaptı.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu ise; “Atılan bu adım, otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir” açıklamasında bulundu.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara yaklaşık olarak 10 bin TL’den 21 bin 500 TL’ye kadar indirim yansıyacaktır” dedi.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise açıklanan kararın sektör adına canlandırıcı ve çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. İndirimin yılın son iki ayında pazarda önemli miktarda artış sağlayacağını öngördüklerini açıkladı.
Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Anaç, daha önce ÖTV matrahlarında yapılan değişikliğin anahtar teslim fiyatlara yüzde 3 ile yüzde 6 arasında bir revizyon ile yansıdığını belirterek mevcut durumda ÖTV oranlarında yapılan 15 puanlık indirimin ve KDV oranında yapılan 17 puanlık indirimin etkisinin çok daha fazla olacağını belirtti. Anaç, son dönemde önemli bir daralma yaşanan otomotiv pazarının son iki ay beklentisinin yüzde 40 ile yüzde 50 arasında artış göstereceğini düşündüklerini açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol