birgün

22° AÇIK

Over 135K state employees either suspended or dismissed in Turkey, says minister of labor

BİRGÜN DAİLY 10.01.2017 19:12
Over 135K state employees either suspended or dismissed in Turkey, says minister of labor
Abone Ol google-news

Turkey’s Minister of Labor and Social Security Mehmet Müezzinoğlu gave updates on the number of total state employees either suspended or dismissed from position in the aftermath of coup attempt of last year.

Talking to CNN Türk, Minister Müezzinoğlu said a total of 135,356 public employees have been included in Turkey’s greatest purge, where 97,679 of these employees have been suspended and 37,677 have been dismissed in relation to their ‘suspected ties to terror groups such as FETÖ, PKK, DHKP-C, and DAESH’. 19,345 personnel have been returned to their positions after having been suspended, minister added.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/bakan-muezzinoglu-tum-kamuda-135-bin-356-kisi-ihrac-edildi-142666.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun