birgün

15° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 14.01.2017 14:19

Over 68K social media accounts under police surveillance in Turkey

Over 68K social media accounts under police surveillance in Turkey

68774 social media accounts have been put under surveillance in Turkey in response to informing received by police since the coup attempt of last year, reports reveal.

While users of 21723 of these accounts have already been identified, investigations for identification of users of the rest are ongoing. There are 17862 files pending at chief prosecutors’ offices on which warrants of arrest can be issued.

Of these people, 3861 were taken into custody and 1734 of them were arrested for their posts on social media.

***

Talking about the issue at preliminary meeting of the Grand National Assembly of Turkey, CHP MP Barış Yarkadaş defined the extent of the investigations on social media users as ‘terrifying’ and said ‘a person cannot be arrested just over a tweet’, reminding that journalists Ahmet Şık, Akın Atalay, Hüsnü Mahalli, along with the 6 journalists and media professionals from BirGün, Diken, DİHA, and Yolculuk, are still in custody or arrested simply because they shared their views on social media.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/polis-60-bin-kisiyi-takip-ediyor-143101.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol