birgün

22° AZ BULUTLU

DÜNYA 15.07.2020 16:30

'Oxford'un çalıştığı Covid-19 aşısı için olumlu haberler gelebilir'

Oxford Üniversitesi'nin yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyla ilgili 'iyi haberlerin yarın açıklanabileceği' öne sürüldü.

'Oxford'un çalıştığı Covid-19 aşısı için olumlu haberler gelebilir'

İngiliz televizyon kanalı ITV'nin editörlerinden Robert Peston, The Spectator'de yayınlanan makalesinde "İlk denemeler hakkında olumlu haberler en kısa zamanda (belki yarın) duyurulabilir" dedi.

Peston, Oxford Üniversitesi'nin Astra Zeneca ile geliştirdiği Covid-19 aşısıyla ilgili olarak ilk verilerin bilim dergisi the Lancet'te yayımlanacağını söyledi. Peston'un aktardığına göre geliştirilen aşı araştırmacıların görmek istediği türde antikor ve T hücresi üretmeyi başardı.

Aşının işe yararlığının tam olarak anlaşılması için geniş çapta üçüncü faz deneme testlerinin yapılması bekleniyor.

Bir kaynağın aktardığına göre, bağışıklık oluşması için antikor ve T hücrelerinin oluşması gerekiyor. Dünya genelinde üzerinde çalışılan pek çok Covid-19 aşısının ikisini birden üretmediği ancak Oxford Üniversitesi destekli bu aşının ikisini de geliştirdiği belirtildi.

Astra Zeneca ve Oxford Üniversitesi'nin üzerinde çalıştığı aşı başarılı sonuç verirse Eylül ayında seri üretime geçilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız