birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 15.09.2020 17:13

Oxford Üniversitesi'nin müzesinden 'ilkel' ve 'vahşi' kültürleri resmeden eserler kaldırıldı

Oxford Üniversitesi'nin müzesinden 'ilkel' ve 'vahşi' kültürleri resmeden eserler kaldırıldı

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Oxford Üniversitesindeki bir müze, "ilkel" ve "vahşi" kültürleri resmetmek için kullanılan ünlü minyatür kafa ve insan kalıntısı koleksiyonunu kaldırdı.

Farklı kültürlerin bu şekilde resmedilmesinin, "ırkçı ve klişe düşünme biçimini pekiştirdiği" gerekçesiyle bu kararın alındığı belirtildi.

Independent'tan Brodie Owen'ın haberine göre, Pitt Rivers Müzesi, müzenin sorunlu geçmişini hatırlatan 120 insan kalıntısının "dekolonizasyon (sömürgeciliğin tasfiyesi) sürecinin" bir parçası olarak kaldırıldığını belirtti.

Sergilenen eşyaların çoğu İngiltere'nin eski kolonilerinden çalınmış ve bu kültürleri "ilkel" ve "vahşi" olarak resmetmek için kullanılmıştı.

Bu eserlerin toplandığı zamanlarda geçerli olan teorilere, "beyazların kendilerinde hak gördükleri ırkçı ve cinsiyetçi inançlar" dayanak teşkil ediyordu.

Müzeyi ziyaret edenler artık bu eserlerin yerinde bunların neden kaldırıldıklarını açıklayan notlar görecekler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız