birgün

28° AÇIK

Oy yoksa kömür de verilmiyor

TKİ verilerine göre, AKP’nin son üç yerel seçimin tamamını kaybettiği dört kent ile üç seçimden ikisini kaybettiği iki kentte yapılan kömür yardımları, diğer illerin gerisinde kaldı.

GÜNCEL 29.07.2021 09:11
Oy yoksa kömür de verilmiyor
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

İktidarın oy devşirmek için her seçimde dağıttığı kömürlerin miktarında güçlü olduğu illerle oy alamadığı iller ayrımının etkili olduğu ortaya çıktı.
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, iktidarın az oy aldığı kentlere sembolik oranda bedelsiz kömür dağıttı.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularının bir kısmını yanıtlamayan TKİ Genel Müdürlüğü, bu sorulara yazılı olarak yanıt verdi. TTK tarafından TBMM Başkanlığı’na gönderilen yanıtlar, AKP’nin seçim endeksli çalışmalarının TKİ’ye de yansıdığını ortaya koydu.


TKİ Genel Müdürlüğü’nün verdiği yanıtlara göre, “yardım amaçlı dağıtılan kömürlerin” miktarı ile AKP’ye oy verme oranı arasındaki ilişki dikkati çekti. Buna göre, AKP’nin son üç yerel seçimin ikisini kaybettiği Artvin ve Karabük ile üç seçimin üçünü de kaybettiği Muğla, Tunceli, Sinop, Iğdır, 17 yıl boyunca en az kömür dağıtılan kentler arasında yer aldı. Yanıta göre, “sosyal yardım” adı altında altı kentte toplam 409 bin kişiye kömür dağıtılırken bu sayı tek başına Adana’da 978 bin, Adıyaman’da 787 bin, Antep’te 1 milyon 288 bin, Konya’da 1 milyon 195 bin oldu. 17 yılda dağıtılan kömürler için devletin kasasından 11 milyar 750 milyon TL çıktı.

36 MİLYON TL TAZMİNAT ÖDENDİ

TKİ’ye hizmet alım sözleşmelerinden kaynaklı olarak sadece 2017 ve 2018 yıllar arasında bin 933 dava açıldığı da gelen yanıtlar arasında yer aldı. Buna göre, bu davaların 901’i sonuçlandı ve 36 milyon 865 bin TL tazminat ödendi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol