birgün

20° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 25.09.2020 06:38

Oyun konsolları yıl sonuna kadar hayal

Oyun konsolları yıl sonuna kadar hayal

Nisan ayında hayatımıza giren ve oyun konsollarına ek yüzde 50 vergi getiren ithalat vergilerinin süresi yıl sonuna kadar uzatıldı. Söz konusu ek ithalat vergisi, oyun konsollarının yanı sıra pek çok sektörden ürünü etkiliyor.

18 Nisan itibarıyla yürürlüğe giren ve başta oyun konsolları olmak üzere pek çok farklı sektörden ürüne ek ithalat vergileri getiren geçici kanun maddesinin süresi, normal şartlarda 30 Eylül tarihinde sona eriyordu.

Ancak dün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni Cumhurbaşkanı kararıyla oyun konsolları, bazı teknolojik ürünler, tekstil ürünleri ve daha pek çok ürüne yüzde 5 ila yüzde 50 arasında ek ithalat vergisi getiren kanun maddesinin süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

PS5 normalde 4 bin lira ama...

Yeni çıkan ve oyunseverlerin merakla beklediği Playstation 5 ABD’de 500 dolara (yaklaşık 4 bin liraya) satışa çıkarılacak. Peki Türkiye’de kaç liraya satılacak?

Fiyatı: 4 bin TL

♦​ Gümrük vergisi: 2 bin TL

♦​ ÖTV: Bin 200 TL

♦​ KDV: Bin 296 TL

♦​ Satış fiyatı: 8 bin 496 TL

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız