birgün

8° AZ BULUTLU

Oyuncu İlyas Salman, hâkim karşısına çıktı: Duruşma ertelendi

"Türk milletini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapsi istenen sanatçı İlyas Salman, hâkim karşısına çıktı. Salman, muhalif bir sanatçı olduğunu, istediği düzen gelse bile yine muhalif olmaya devam edeceğini söyledi. Ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

GÜNCEL 22.03.2022 11:43
Oyuncu İlyas Salman, hâkim karşısına çıktı: Duruşma ertelendi
Abone Ol google-news

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda "Türk milletini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan oyuncu İlyas Salman'ın yargılanmasına başlandı.

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada İlyas Salman ile avukatı Özgür Murat Büyük hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Salman, kendisini kimin şikayet ettiğini bilmediğini belirterek, kimseye hakaret etmediğini ve mevcut hükümete oy veren halka eleştirel sözler söylediğini belirtti.

Salman, muhalif bir sanatçı olduğunu, istediği düzen gelse bile yine muhalif olmaya devam edeceğini söyledi.

Sanık avukatı Büyük ise müvekkilinin konuya ilişkin yaptığı konuşmanın bütününe bakıldığında üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığının görüleceğini belirterek, müvekkilinin beraatini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

"SANATÇI ALKIŞA KULAK ASMAZ"

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Salman, muhalif bir sanatçı olarak görevini yaptığını belirterek, "Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok." dedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, geçen yıl sosyal medyada yayınladığı videolu paylaşımda "Türk milletini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddia edilen Salman'ın 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol