birgün

7° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 05.10.2020 11:37

Oyuncu Mehmet Yağmur, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın emektar oyuncularından Mehmet Yağmur, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Oyuncu Mehmet Yağmur, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Yeşilçam filmlerindeki kavga sahnelerinin gediklilerinden oyuncu Mehmet Yağmur’un, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi. Geçen sene düzenlenen Malatya Film Festivalinde Sinemanın Olmazsa Olmazları Ödülüne layık görülen Mehmet Yağmur'un ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu. Bir süre önce Malatya'ya yerleşen Yağmur, hayatına bu kentte devam ediyordu.

MEHMET YAĞMUR KİMDİR?

Malatya'da doğan Mehmet Yağmur, 1959'da 17 yaşındayken İstanbul'a geldi. İstanbul’a geldiğinin ilk günler parklarda yatan, Mehmet Yağmur, Kapalıçarşı'da kalem, tarak, defter satmaya başladı. Seyyar tablasına el koyan zabıtayla kavga ettikten sonra Kapalıçarşı'dan kaçarak Yeşilçam Sokağı'na gitti.

oyuncu-mehmet-yagmur-koronavirus-nedeniyle-hayatini-kaybetti-788770-1.

Orada tanıştığı bir kişi aracılığıyla film setlerinde ışıkçılık yapmaya başlayan Mehmet Yağmur, 1970'te oyuncu olarak kamera karşısına geçti. 'Bin Yıllık Yol' adlı sinema filminde kavga sahnelerinde rol alacak bir oyuncunun sete gelmemesi üzerine yönetmen Yılmaz Duru'nun "Mehmet, seni oynatalım" demesiyle oyunculuk kariyeri başlayan Mehmet Yağmur, 2000'e kadar 110 filmde 'Kötü adamı' canlandırdı.

Mehmet Yağmur, bir röportajında film setlerinde atlattığı badireleri şöyle anlatmıştı; “Gözüm karaydı. Atla atla, düş düş, vur vur, kır kır, hiç korku yoktu. Kavganın A'sından Z'sine her şeyini biliyorduk. Nereden vurursun, nereden gidersin bunu bilemezsen olmaz, çekemezler. Onun için bir kariyerimiz vardı. Orayı da koruyabildiğimiz kadar koruduk. Gerçek dayak yediğim filmler de oldu. Yılmaz Köksal kazara ayağı kaydı gözümün altına bir yumru attı. Gözümün çıktığını sandım. 'Malkoçoğlu' filmini çekerken ölümlerden döndük. Köprüden bizi aşağı atma sahnesi vardı. 'Camoka' vuruyor, Cüneyt Arkın'ı ve bizi suya atıyor, Dalaman Çayı'na... Dalaman Çayı'nın derinliği yarım metre, altı da betondu. 15 metreden aşağı düştük. İpi kestiler, patır patır düştük ve canlı çıktık.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol