birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Oyuncu ve yönetmen İrfan Atasoy hayatını kaybetti

Oyuncu, senarist ve yönetmen İrfan Atasoy, dün geçirdiği kalp krizi nedeniyle doğum gününde vefat etti. Atasoy, 2005 yılında Adana Altın Koza Film Festivali'nden Yaşam Boyu Onur Ödülü ile ödüllendirilmişti.

GÜNCEL 04.02.2022 18:14
Oyuncu ve yönetmen İrfan Atasoy hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Oyuncu, senarist ve yönetmen İrfan Atasoy dün geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Kariyer hayatı boyunca bir çok yapıma imza atan Atasoy'un vefatı 85'inci yaş gününe geldi.

İrfan Atasoy'un ardından Arzu Film'in Instagram sayfasında taziye mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda şu ifadeler kullanıldı: "Sektörümüzün kıymetli Yapımcı/Yönetmen/ Senarist/ Oyuncu ve Film İşletmecesi olan sayın İrfan Atasoy'u kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz..."

İRFAN ATASOY

İrfan Atasoy 3 Şubat 1937'de Ankara'da dünyaya geldi. Sinema sektörüne senaryo yazarlığı ile adım attı. Filme çekilen ilk senaryosu 20 yaşındayken yazdığı 1961 yapımı Kahraman Üçler filmiydi. Aramızdaki Düşman (1964), Kendi Düşen Ağlamaz (1969) ve Zalim (1973) gibi başarılı pek çok filmin altına imza attı. 1967 yılında İnce Cumali filmi ile yapımcılığa ve aynı yıl içinde Klink İstanbul'da filmi ile de oyunculuğa başladı. Ardından Bin Defa Ölürüm (1969), Belanın Kralı (1971), Beş Hergele (1971), Kara Cellat (1971), Susuz Yaz (1973), Gördüğün Yerde Vur (1975), Hamal (1976) filmlerinde rol aldı ve bu filmlerin yapımcılıklarını üstlendi. Atasoy sinemadaki kariyerine sonrasında yönetmen olarak devam etti. Sütü Bozuk (1976), Erkeğim (1977) gibi filmlerde yönetmen koltuğunda yer aldı. 1978 yılından itibaren film ithalatı ve sinema salonu işletmeciliği yaptı. Son olarak 2005 yılında Adana Altın Koza Film Festivali'nden Yaşam Boyu Onur Ödülü ile ödüllendirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol