birgün

15° PARÇALI BULUTLU

SPOR 25.12.2020 15:37

Oyunla gerçek arasında: ‘Kusursuz bitirici’ Maxim Tsigalko hayatını kaybetti

Ününü ‘Championship Manager’ adlı efsane menajerlik oyunundaki kusursuz bitiricilik özelliğiyle kazanan Belaruslu futbolcu Maxim Tsigalko, 37 yaşında hayatını kaybetti. Tsigalko, kendisiyle yapılan bir röportajda, gerçek hayatının oyundaki kadar parlak geçmediğini ve pek çok zorlukla yüzleştiğini anlatmıştı.

Oyunla gerçek arasında: ‘Kusursuz bitirici’ Maxim Tsigalko hayatını kaybetti

Belaruslu eski futbolcu Maxim Tsigalko, 37 yaşında hayata veda etti. Tsigalko’nun eski kulübü Dinamo Minsk, resmi internet sitesinde futbolcunun yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ülkesi Belarus'un Dinamo Minsk takımında parlayan forvet oyuncusu, burada beş sezon geçirdi ve başarılı maçlar çıkardı. Dinamo Minsk forması altında Belarus ligi şampiyonluğu ve Belarus Kupası kazanan oyuncu, bu dönemde ülkesinin milli takımına da yükseldi.

Ancak Tsigalko, 2001-2004'te oldukça popüler olan ‘Championship Manager’ adlı menajerlik oyunundaki üstün golcülük becerileriyle dünya çapında tanınan bir isim haline geldi. Gerçek hayattaki performansından farklı olarak Tsigalko, oyunda bir sezonda 60-70 gol atan bir gol makinesine dönüşüyordu.

Tsigalko gerçek kariyerinde ise 136 maça çıkıp 55 gol attı. Naftan Novopolotsk, Kaisar, Banants ve Savit Mogilev formalarını da giyen Tsigalko, 26 yaşında futbolu bıraktı.

Oyundaki abartılı bitiricilik yeteneğiyle menajerlik oyuncularının gözdesi ve efsanesi olan Tsigalko’nun ölüm nedeni belirtilmedi.

Öte yandan sosyal medyada CM 01-02 fanları, Tsigalko için bu akşam Türkiye saati ile 20.45’te 1 dakikalık saygı duruşu yapma çağrısında bulundu.

5 DOLARA İNŞAATTA ÇALIŞTI

Tsigalko, 2018 yılında Yunan gazeteci Lefteris Danovasilis’a konuşmuş ve kendisi hakkında merak edilenlere cevap vermişti. Bu röportajda zorlu bir hayat geçirdiğini ve sakatlığı nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kaldığını belirten Tsigalko, şunları dile getirmişti:

“Kimse bana oyun hakkında bilgi vermedi. Ülkemde o zamanlar kimse bu oyunu bilmiyordu. Yıllar sonra bir Rus gazeteci bana oyundaki en popüler futbolcu olduğumu söylediğinde şok oldum. Oyunu gerçekten bilmiyordum. Daha sonra bundan iyi paralar kazanabileceğimi düşündüm fakat iş işten çoktan geçmişti. 23 yaşında ciddi bir sakatlık geçirdim. 26 yaşında futbolu bırakmak zorunda kaldım. Sonra günlük 5 dolara inşaatta çalışmaya başladım. Zaten sakatlık sorunlarım vardı. İnşaat işi beni gerçekten çok yordu. Sırtım ve bacaklarım bu kadar ağır bir işe dayanamadı.”