birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 23.05.2017 12:16

Özakça'ya yönelik suçlama: Gitar çalıp şarkı söylemek

Açlık grevinin 75. gününde gözaltına alınan Semih Özakça'nın savcılık sorgusu sona erdi. Savcının Özakça'ya yönelik tek suçlaması, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde gitar çalıp şarkı söylemesi

Özakça'ya yönelik suçlama: Gitar çalıp şarkı söylemek

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Açlık grevinin 75. gününde gözaltına alınan Semih Özakça'nın savcılık sorgusu sona erdi.

Savcının Özakça'ya yönelik tek suçlaması, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde gitar çalıp şarkı söylemesi ve bu görüntülerin sosyal medyada çeşitli hesaplar tarafından paylaşılması oldu. Özakça savunmasında gitar çalanın ve söyleyenin kendisi olduğunu ve bunun suç olmadığını ifade etti.

Özakça'nın ifadesi tamamlanırken Nuriye Gülmen'in ifadesi başladı.

Gülmen ve Özakça'nın ifadesinin alındığı koridor kapatılırken, destek için adliyede bekleyenler polis tarafından "sürün bunları aşağı" ifadeleriyle dışarı çıkarıldı.

‘Hayata Dönüş’ operasyonunda dozer darbesiyle kolu kopan ve dün Gülmen ve Özakça'ya desteğe gittiği sırada darp edilerek gözaltına alınan Veli Saçılık’ın annesi de polis zoruyla Adliye dışına çıkarıldı.

Saçılık'ın annesi "Oğlumun konulunu aldınız daha neyi alacaksınız?" diyerek polislere tepki gösterdi.

TUTUKLAMA İSTEMİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız