birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Özbekistan, Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımını durdurdu

ABD, Rusya'nın Ulusal Ödeme Sistemi Mir'i kullanan ülkelere baskısını artırırken, Özbekistan bu sistemi askıya aldığını duyurdu.

DÜNYA 24.09.2022 13:07
Özbekistan, Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımını durdurdu Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Özbekistan'da bankalar arası ödeme sistemi UZCARD'ın, Rusya'nın Ulusal Ödeme Sistemi Mir'in kullanımını durdurduğu bildirildi.

UZCARD'ın resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren Rus Ödeme Sistemi Mir'in kullanımının durdurulmasına karar verildiği belildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Birleşik Cumhuriyet İşleme Merkezi, UZCARD ödeme sistemi katılımcısı tarafında gerekli teknik işlemlerden dolayı bugün saat 09.00'dan itibaren altyapıda Mir kartlarının hizmetini askıya aldığını bildiriyor."

Açıklamada, UZCARD-Mir ortak rozetli kartlarının, Özbekistan genelinde PS UZCARD altyapısında her zamanki gibi çalıştığı hatırlatıldı.

Özbekistan'ın bu adımı aynı zamanda ABD'nin, Rus Mir kartlarını kabul eden yabancı bankalara baskı uyguladığı bir dönemde gelmesiyle dikkat çekti. 2015'te geliştirilen Mir kartları Rusların yurt dışında ödeme yapmalarına olanak sağlıyor. Sistem dünya genelinde sadece Türkiye ve Belarus gibi çok az sayıda ülkede işlevsel durumda.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol