Doğuştan göremediği ve duyamadığı için evde özel eğitim alması gereken Rojbin Atak, memleketi Hakkâri’de bir süre evde eğitim aldı. Öğretmenin tayini çıkınca ailesi “Daha rahat öğretmen buluruz” diye düşünüp Mersin’e taşındı. Ancak eve gelecek özel eğitim öğretmeni talebi “öğretmen yok” denilerek 8 aydır yerine getirilmedi. Baba Veyis Atak, “Hakkari gibi yerde öğretmen vardı, Mersin gibi büyük bir şehirde öğretmen bulamıyoruz. Özel öğretmen çağıracak ekonomik durumum da yok. Mağduruz. Çocuğum 1 yılı boş geçirdi, geriye gitti” diyor.

Özel eğitim öğretmeni aylardır 'yok': Rojbin öğretmen bekliyor

Abidin YAĞMUR

Şu an 11 yaşında olan Rojbin Atak, doğuştan görme ve işitme engeli olan özel bir çocuk. 7 yaşındayken kulak ameliyatı olan Rojbin cihaz kullanmak kaydıyla işitme yetisini yüzde 40 oranında kazanmış.
Az da olsa işitmeye başlamasının ardından Rojbin Atak, özel eğitim alabilecek duruma gelmiş ancak uzmanlar Rojbin’in sınıf ortamında eğitim alamayacağını, özel eğitim öğretmenin eve gelmesi gerektiği yönünde rapor verdi.

ÖĞRETMENİN TAYİNİ ÇIKINCA MERSİN’E GELDİLER

Hakkarili Atak ailesi Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu ve Rojbin 7 yaşından 11 yaşına kadar, eve gelen bir özel eğitim öğretmenine emanet edildi. Evdeki bu eğitim süreci sayesinde Rojbin az da olsa konuşmaya, konuşulanları anlamaya, temel insani ihtiyaçlarını söylemeye başladı.

Ancak öğretmenin tayini Hakkari’den bir başka ile çıkınca Atak ailesinin öğretmen bulma sorunu başladı. Baba Veyis Atak, “Mersin büyük bir şehir, daha rahat öğretmen buluruz” diyerek düzenini bozup Mersin’e göç etti. Ancak öğretmen konusunda umdukları gibi olmadı. Rojbin’e evde eğitim verecek bir özel eğitim öğretmeni 8 aydır bulunamadı.

“8 AYDIR EĞİTİM ALAMADI, DAHA DA GERİYE GİTTİ”

Veyis Atak, Hakkari’den Mersin’e uzanan öykülerini şöyle anlatıyor: "Hakkari’de geçimimiz kötü değildi. Kızımın öğretmeninin tayini çıkınca öğretmen buluruz düşüncesiyle Mersin’e geldik. Kızımın eğitimi için geldik. Bu çocuğun eğitim alması lazım. Eğitim aldıkça konuşması, konuşulanları anlaması düzelecek. Hakkari’de öğretmen eve geliyordu, çocuk da gelişme oluyordu. Oturması, kalkması düzelmişti. Konuşmaya başlamıştı. Mersin’e geldiğimizden beri eve gelecek öğretmen atayamadı Milli Eğitim. Her gün bir kuruma gidip başvuruyorum, sonuç alamıyorum. Çocuk her geçen gün geriye gidiyor. 8 ay öncesine kadar bir şeyler konuşuyordu, ihtiyaçlarını söyleyip istiyordu. Şimdi hepsi geriledi. Öğretmeniyle beraber yürüyordu. Şimdi o da geriledi. Eğitim alamadığı her geçen gün geriye gidiyor. Mağduruz. Çocuğum 1 yılı boş geçirdi, geriye gitti."

DÜZENLİ İŞİ YOK, ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÇAĞIRAMIYOR

4 çocuklu Atak ailesi, Güneykent Mahallesinde eski bir apartman dairesinde oturuyor. Bu ev için 1200 lira kira verdiklerini söylüyor baba Veyis Atak. Kışın ısınma, yazın serinleme derdinden elektrik faturası da Hakkari’dekine göre oldukça arttı.

Bazen halde çalıştığını, bazen şoförlük yaptığını söyleyen Veyis Atak, özel eğitim için devletin görevlendireceği öğretmeni beklemekten başka çareleri olmadığını da ifade ediyor: “Benim 4 çocuğum var. Eşim onların başında, ben iş buldukça çalışıyorum. Kazandığım ancak kiramıza, elektrik faturamıza gidiyor. Maddi durumum olsa ücretini kendim vererek özel eğitim öğretmeni getirmek isterim ama öyle bir durumum şu an yok. Düzenli bir işim bile yok. Her gün bir kurumun kapısını çalıyorum. Hakkari gibi yerde öğretmen vardı, Mersin gibi büyük bir şehirde öğretmen bulamıyoruz.”