birgün

11° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 15.02.2021 13:37

Özel okullar açılıyor, eğitimde eşitsizlik artıyor

Köy okullarında eğitim başladı. İlkokul ve özel eğitim okulları ile 8. ve 12. sınıflar ise 1 Mart'ta yüz yüze eğitime başlayacak. Muğla'da ise köyde olan özel okullar da, köy okullarının yüz yüze eğitime başlama kararından yararlanıyor.

Özel okullar açılıyor, eğitimde eşitsizlik artıyor

BERKAY SAĞOL

Milli Eğitim Bakanlığının kararı doğrultusunda, Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri veanaokullarında eğitim başladı. 1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak. Aynı zamanda 8. ve 12. sınıflarda da yüz yüze eğitime başlanacak.

Muğla'nın Bodrum, Köyceğiz ve Milas ilçelerinde ise, özel okulların yüz yüze eğitime başladı. Bodrum'da Özel Ted Koleji İlkokulu ve Ortaokulu'nun, Köyceğiz'de Özel Doruk Bilim Kültür İlkokulu ve Ortaokulu'nun, Milas'ta ise Özel Milas Özge İlkokulu ve Ortaokulu, Özel İstanbul Modern İlimler İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Milas Sınav İlkokulu ve Ortaokulu ve Özel Milas Akademi Kültür Kolejleri İlkokulu ve Ortaokulu'nun da, köy okullarının yüz yüze eğitime başlaması kararından yararlanarak eğitime başladığı öğrenildi.

Bu statüden yararlanarak bazı özel okulların eğitime başlaması ancak diğer okulların hala uzaktan eğitim sürecini sürdürmesi ise, veliler tarafından tepkiyle karşılanırken, pandemi sürecinde eğitimdeki eşitsizliğin daha da derinleştiği görüldü.

EĞİTİM SÜRECİNDE KİMSE DIŞARIDA KALMAMALI

Muğla Valiliği tarafından açılacak okulların açıklandığı listede özel okullarında olduğunu dile getiren Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, "Eğitim Sen, çocukların üstün yararını talep ederken, siyasi iktidar ise okullar açılmazsa bunun salgında başarısız görüleceği kaygısını taşıyarak; okulların açılmasını ve sermayenin vakıf üniversiteleri ve özel okullarından ekonomik sıkıntı yaşamamasını istiyor. Bizim açımızdan belirleyici olan toplumsal fayda ve kamusal hizmetin eşit ve ulaşılabilir olmasıdır. Kamusal bir hizmet olarak eğitimden nitelikli, eşit, ücretsiz, düzenli ve sürekli olması beklenmektedir. Kapsayıcı eğitimden de, öğrencilerin tamamını içeren, kimsenin dışarıda kalmadığı bir eğitim sürecine dikkat çekilmektedir" dedi.

Savran şunları kaydetti: "Özel ve vakıf okullarının kendisini korumasının bir yolu olarak sanki salgından hiç etkilenmiyor, salgın döneminde eğitim alınacaksa bunun adresi özel okullar mesajı doğrudan veriliyor. Anlaşılan odur ki özel okul sahipleri ve siyasi iktidarın temsilcileri yaptığımız uyarılardan, eleştirilerden veya kamuoyu ile paylaştığımız önerilerden rahatsız olmaktadır. Yüz yüze eğitim için gerekli ve yeterli önlemler alınması için verdiğimiz mücadele haklarımıza, sağlığımıza, öğrencilerimizin eğitim hakkına ortak geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol