birgün

5° AÇIK

Özgecan Aslan katledilişinin 5'inci yılında unutulmadı

Mersin'de 5 yıl önce okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgelerinden biri haline gelen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan anıldı

KADIN 11.02.2020 12:02
Özgecan Aslan katledilişinin 5'inci yılında unutulmadı
Abone Ol google-news

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015’te bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan katledilişinin 5'inci yıl dönümünde anıldı.

Özgecan Aslan'ın annesi ve babası kızlarını hala unutamadıklarını dile getirdi. Olayın acısını ilk günkü gibi çektiklerini söyleyen Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan, 5 yılın kolay geçmediğini belirtti.

"Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi"

Kızlarının öldürülmesinin ardından ailecek öldüklerini ifade eden Aslan, Türkiye'nin kadına şiddet konusunda sınıfta kaldığını belirtti. Aslan kızının aklından çıkmadığını belirterek "Olan kızıma oldu. Kadınlara, çocuklara oldu. Herkes hayatını yaşıyor. Bir saat dahi onu düşünmeden, anmadan geçmiyor. Biz ailecek öldük. Olaydan sonra çok kötü ve art niyetli, kalbi kara çok sayıda insanla karşılaştık. Defalarca öldürdüler, katlettiler bizi. İlaç kullanıyorum. O kadar zor durumdayım ki. Buna rağmen olayın olduğu dönemde yanımızda olan birçok insan şu anda yanımızda değil. Herkes bizi kendi düşüncesine göre, kafasındaki fikirlere göre yargılıyor. Bu çok yanlış"dedi.

Anne Songül Aslan ise "Her an düşünüyorum ve hep aklımda. Kadın şiddeti son bulsun. Devlet büyüklerimizden bu konunun üzerinde durmalarını istiyorum. Başka canlar yanmasın. Allah kimsenin başına vermesin. En kötü felaket bu. Çok zor" sözleriyle duygularını ifade etti.

Özgecan unutulmadı

Öldürüldüğünde 19 yaşında olan, üniversiteye giden Aslan'ı Türkiye unutmadı.

1 Şubat 2015'te bindiği minibüs şoförü tarafından öldürülen Özgecan Aslan için ölümünün 5. yılında açılan #ÖzgecanAslan etiketini kadın örgütleri, siyasetçiler de paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu resmi Twitter hesabı üzerinden Özgecan'ı andı. İmamoğlu, "#ÖzgecanAslan bu hayattan, ailesinden, sevdiklerinden koparılalı 5 yıl oldu, zihnimizdeki ve yüreğimizdeki sızısı hala dün gibi. Hayatının baharında yitip giden yüzlerce genç kızımızdan sadece biriydi. Rahmetle anıyorum" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Özgecan'ı unutmadı. Yavaş, "Henüz hayatının baharındaydı güzel kızımız #ÖzgecanAslan. 5 yıl önce bir cani baharımızı kışa çevirdi. 5 yılda; Emine Bulut, Şule Çet, Ceren Özdemir ve binlerce kadını daha kaybettik. Anne babaların gözyaşı dinmeden, kadın cinayetleri bitmeden mücadelemiz son bulmayacak" ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Özgecan'ı unutmayan isimler arasındaydı. Karalar, "5 yıl önce bugün kara bir gece yaşandı ülkemizde. #ÖzgecanAslan’ın hayatı, kadınlarımızın ise özgürlüğü çalındı. “Bulut olmak isteyen” kadınlarımızın katledilmediği bir ülke için mücadelemiz devam edecek. Mekanın Cennet olsun güzel kızım" ifadelerini paylaştı.

Nar Kadın Dayanışma Ağı da Özgecan ile ilgili yaptığı paylaşımda "özgecan’ın ardından ellerimizi isyana açıyoruz #birkişidahaeksilmeyeceğiz diyerek sokakları boyamıştık rengimize özgür ve korkusuz sokaklara, eşit ve özgür bir yaşama dek mücadelemiz sürecek. kadınların yaşamlarını çalan kadın düşmanı bu düzenden alacaklıyız!" ifalerini kullandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da "Özgecan Aslan bir toplumun kadınlar için uyanışı oldu. Kimsenin adını bilmediği kadınlar için mücadelemiz şimdi daha kararlı, daha güçlü. Kadın cinayetlerini durduracağız" sözleriyle Özgecan Aslan'ı unutmadı.

Ne olmuştu?

Çağ Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 tarihinde, Tarsus ilçesindeki okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste vahşice katledildi. Kızlarının Mersin’deki evine dönmemesi üzerine polise başvuran Aslan ailesi, iki gün sonra aldıkları haberle yıkıldı.

Özgecan’ın cansız bedeni, 13 Şubat 2015 tarihinde Tarsus-Ankara karayolu Çamalan köyündeki Cin Deresi’nde yanmış halde bulundu. Evine dönmek için bindiği minibüste katledilen 19 yaşındaki Özgecan’ın davası, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya mal oldu. Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin simgesi haline gelen Özgecan, tüm kadın örgütlerini harekete geçirirken, katilleri olan 3 sanığa verilen hapis cezasıyla da benzer davalarda emsal oldu.

Tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetin faili Ahmet Suphi Altındöken, Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda bir mahkum tarafından 11 Nisan 2016'da öldürülmüştü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun