birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Özgür Aybaş'tan içki zammı açıklaması: Birçok firmadan mesaj geliyor

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, Mey Diego grubunda yer alan rakı ve şaraplara eylül ayının başında zam geleceğini duyurdu. Aybaş, “Bize birçok alkol firmasından, eylülün ilk haftası yüzde 15 ila yüzde 20 arasında zam yapılacağı ve stoklarımızı korumamıza dair mesajlar geliyor. Umarım böyle bir zam geçişi olmaz. Sigara zammıyla alakalı da fısıltılar kulağımıza geliyor" dedi. Vatandaşın alım gücünün çok düştüğüne işaret eden Aybaş, acilen ÖTV oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 30.08.2022 14:49
Özgür Aybaş'tan içki zammı açıklaması: Birçok firmadan mesaj geliyor
Abone Ol google-news

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, eylül ayının ilk haftasında rakı ve şaraplara yapılması beklenen zamla ilgili konuştu. Aybaş, zam oranının yüzde 15-20 civarında olacağını belirterek, acilen ÖTV oranlarının kaldırılmasını istedi.

Aybaş’ın açıklaması şöyle:

Gündemimiz yine zam. Mesleki alanımız olduğu için biz bu haberleri duyuruyoruz. Biliyorsunuz ki son dönemde artan döviz kuru birçok üründe maliyet ile lojistik giderlerini yükseltti. Bu da zamları kaçınılmaz hale getirdi.

Bize birçok alkol firmasından eylülün ilk haftası 1’i ile 10’u arasında yüzde 15, yüzde 20 arasında zam yapılacağı ve stoklarımızı korumamıza dair mesajlar atılıyor. Son tüketiciyi de bu şekilde bilgilendiriyoruz. Umarım bu zam geçişi olmaz ama doların ve döviz kurunun bu şekilde yükselmesi zam geçişinin kaçınılmaz bir hale geleceğini söylemektedir.

"ALIM GÜCÜ İYİCE AZALDI"

Zamların bu şekilde yükselmesi son tüketiciyi ve biz esnafı da mağdur etmektedir. Çünkü gerçekten de alım gücü iyice azaldı. Asgari ücrete oranla hiçbir şekilde alım gücümüz aynı minvalde gitmiyor. Yetkililerden acilen ÖTV oranlarının kaldırılmasını da istiyoruz. Çünkü ÖTV oranı kaldırıldığı zaman birçok üründe fiyat indirimi olacağı konusunda hemfikiriz. Bunu sadece ben söylemiyorum. Birçok iktisatçı ve ekonomist de söylüyor.

SİGARADA DA ZAM BEKLENTİSİ

Sigara zammıyla alakalı da fısıltılar kulağımıza geliyor. Biz tabii ki zam olmasını istemiyoruz. Umarım gelmez ama dolar kurunun döviz kurunun bu şekilde yükselmesi zamların kaçınılmaz kılacaktır.”

SENE BAŞINDAN BERİ 5 ZAM YAPILDI, 6. ZAM YOLDA

İçli fiyatlarına sene başından bu yana 5 kez zam yapıldı. Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş da 6. zammın rakı ve şaraba eylül itibarıyla yapılacağını duyurdu. Ocak ve mart ayındaki zamlardan sonra mayıs ayı ortasında bazı rakı, viski, votka ve şarap ürünlerine yüzde 12 ila yüzde 23 aralığında zam gelmişti. Temmuz ayı başında ise bir içki grubuna ait şarap bazlı içecekler ve bazı kokteyllerin fiyatları yüzde 40 oranında artmıştı.

İÇKİYE ALIŞTIRMADA ETKİLİ OLDUĞU İÇİN ÖTV DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Geçen aylarda Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, içkide ÖTV oranları değişikliğine gidilmiş, bazı ürünlerde oranlar arttırılmıştı. Konuya ilişkin açıklamada, “Söz konusu mamullerin gençleri alkole alıştırmada etkili olduğu, içiminin kolaylaştırılması için içine şeker, aroma ve gaz basıldığı, fiyatının alkol derecesi düşük diğer içkilere nazaran düşük olması nedeniyle erişiminin kolay olduğu gözlemlendiğinden, litre başına uygulanan asgari maktu vergisinde değişiklik yapıldı” denilmişti.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol