birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Özgür Özel: Seçimden önce bir seçim tatbikatı yapılacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçim güvenliğiyle ilgili partisinin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özel, "Seçimden önce bir seçim tatbikatı yapılacak" dedi.

SİYASET 24.05.2022 13:39
Özgür Özel: Seçimden önce bir seçim tatbikatı yapılacak
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin Maltepe'de gerçekleştirdiği mitingin ardından seçim güvenliği için sahada atacakları ilk adımı ve AKP'den kopan seçmenler için nasıl bir yol haritası izleyeceklerini açıkladı.

Cumhuriyet'e açıklamalarda bulunan Özel, “Seçimden önce bir seçim tatbikatı yapılacak” diyerek seçim güvenliği çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı mesajı olarak yorumlanan “İktidar olduğumuzda ben asla değişmeyeceğim. Ben neysem oyum” sözlerini yorumlayan Özel, "Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı adayı olması en çok vekili olarak beni mutlu edecektir” ifadelerini kullandı. 6’lı masadan çıkacak mutabakatın bağlayıcı olduğunun altını çizdi.

Özel, SADAT gibi paramiliter unsurların hem seçim güvenliği açısından hem de genel olarak demokratik bir ülke için tehlike taşıdığına dikkat çekti.

'ÇALIŞMALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRDIK'

Seçim güvenliğine yönelik atılan adımlara ilişkin konuşan Özel "Seçimde oyların sandığa girdiği gibi çıkması gerekiyor. Seçimler yargı denetiminde yapılmaktadır ancak siyasi partiler, seçimlerin vazgeçilmez unsurudur. Oy verme gününden önce, oy verme gününde ve sandıklar kapandıktan sonra siyasi partilerin gözetimi çok değerlidir. Bu nedenle tüm sandıklardan ıslak imzalı tutanakların bir örneğinin alınması noktasında hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda seçim güvenliğine ilişkin kamuoyuna yansıyan endişeleri giderecek bir çalışma içindeyiz. Bir araştırma şirketince sorulan sorunun ardından kamuoyunda parmak boyasının geri getirilmesine yönelik ciddi bir talep olduğu açığa çıkmıştı. Bu çerçevede çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırma kararı aldık. Nasıl 31 Mart yerel seçimlerinde ve daha sonra tekrarlanan 23 Haziran İstanbul tekrar seçimlerinde seçim güvenliği açısından hiçbir sorun yaşamadıysak, yapılacak genel seçimlerde de hiçbir sorun yaşamamak adına ciddi bir hazırlık yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun SADAT ziyaretine de değinen Özel, "SADAT gibi paramiliter unsurlar hem seçim güvenliği açısından hem de genel olarak demokratik bir ülke için tehlike taşımaktadır. Bu konuda Genel Başkanımızın ve milletvekillerimizin şirketi ziyareti ile bir kamuoyu yaratıldığı açıktır. Bu noktada alınması gereken tüm önlemleri aldığımızdan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Seçim güvenliği çalışmalarında son durum nedir?

Bu işi ne kadar ciddiye aldığımızı göstermek ve en ufak bir aksamanın yaşanmamasını temin etmek için bir tatbikat planladığımızı ifade etmem gerekiyor. Seçimden önce bir seçim tatbikatı yapılacak. Sandık görevlilerimizin fiilen katılacağı bu tatbikatla durumumuzu bir kez daha görme ve varsa eksikliklerimizi giderme şansımız olacak. Seçim günü oy verme işleminin başlamasından itibaren birinci önceliğimiz seçim güvenliği olacak. Tüm parti örgütümüz, tüm üyelerimiz, partimize gönül veren tüm gönüllüler, sandık ve bina görevlilerimiz ile hiçbir aksaklık yaşanmasına imkân vermeyeceğiz. Çünkü bu seçimler tek adam rejimine son verip, ülkeyi yeniden demokrasiyle buluşturacağımız, parlamenter demokratik rejimi inşa etmek için kolları sıvayacağımız seçimler olacak.

"ERDOĞAN’I YENECEK CUMHURBAŞKANI ADAYI 6’LI MASADAN ÇIKACAK"

CHP'nin İstanbul'daki 'Milletin Sesi' mitingi on binlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleşti. Nihai kararı 6'lı masa verecek olsa da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bize katılın manifestosu" ve "Ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim" sözleri cumhurbaşkanlığı adaylığı mesajı olarak yorumlandı. Siz bu yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe mitinginde yaptığı çağrı çok anlamlıdır; Maltepe’de demokrasiye ve adalete susamış milyonların sesi oldu. Genel Başkanımızın cumhurbaşkanı adayı olması en çok vekili olarak beni mutlu edecektir. Ancak bu noktada Genel Başkanımızın ve diğer Sayın genel başkanların vurgusunu yaptığı altılı masadan çıkacak mutabakatın bağlayıcı olduğunun altını çizmek istiyorum. Tayyip Erdoğan’ı yenecek cumhurbaşkanı adayı altılı masadan çıkacak. O karar, masadaki tüm siyasi partilerin ve demokrasi talebini dile getiren tüm kesimlerin ortak kararı olacak.

KARARSIZ SEÇMEN İÇİN YENİ ADIMLAR

Kamuoyu araştırmalarında da kararsız seçmenler ön plana çıkıyor. 'Milletin Sesi' mitinginde kürsü yoksulluk ve ekonomik krizle boğuşan yurttaşlara bırakıldı. Bu açıklamalar kararsız ve muhafazakâr seçmeni etkiler mi?

Kararsız seçmenin oy tercihlerini Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana kullanması için akıllarındaki endişeleri giderecek hamlelerimiz olacak. Bu noktada Adalet ve Kalkınma Partisi ile yolunu ayırmış ancak Millet İttifakı’na oy verme konusunda temkinli olan yurttaşların endişelerinin neler olduğu konusunda çalışmalarımız var. O çerçevede yeni adımlar atacağız. Yoksulluk ve ekonomik krizle boğuşan yurttaşlar, Maltepe mitinginde Genel Başkanımızdan önce kürsüye çıktılar. Onların sesini yükseltmesinin, seslerini çıkarmasının, kararsızları etkileyeceğini ve diğer kararsızları cesaretlendireceğini düşünüyoruz.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol