birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 09.11.2019 08:31

Özgür ve korkusuz sokakları birlikte kuracağız

Özgür ve korkusuz sokakları birlikte kuracağız

Kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi’nin siyasal İslam eliyle ortadan kaldırılmaya çalışıldığı Türkiye’de, iktidarın verdiği güçle kadına yönelik şiddet ve cinayetler artıyor. “Yaşamak istiyoruz özgür ve korkusuz” diyen kadınlar, 16 Kasım Cumartesi günü İstanbul Kadıköy Bahariye’de daha güçlü haykırabilmek için bir mektup kaleme aldı. Kadınların bir kişi daha eksilmemek için yazdığı mektup şöyle:

“Merhaba kız kardeşim,

Bu mektubu sana, memleketin dört bir yanında eşit, korkusuz ve özgür bir hayat için dört kolla yaşama tutunan tüm kadınların inancıyla ve inadıyla yazıyoruz.

Yaşamdan koparılan her bir kadının Emine’nin, Özgecan’ın, Münevver’in yarım kalan düşünü hayata geçirelim, bir kişi daha eksilmeyelim diye yazıyoruz.

Bu mektubu erkek şiddetine ve iktidarın bu şiddeti cesaretlendiren, sırtını sıvazlayan kadın düşmanı söylem ve politikalarına karşı ancak birlikte direnirsek başaracağımızı bildiğimiz için, yıllardır dini kurallara göre yaşamızı dizayn etmeye çalışan gerici karanlığı birlikte aydınlatacak, mücadeleyle kazandığımız haklarımıza yönelik saldırıları bertaraf edecek isyanı birlikte büyütmek için yazıyoruz.

Bizi yoksullaştıran, kaynamayan tencerelerle, işsizlikle, güvencesizlikle başbaşa bırakanlara karşı geleceğimizi ve hayallerimizi savunalım.

Toplumsal cinsiyet eşitliği derslerini ilkokuldan üniversiteye her yerde müfredattan çıkartanlara, çocukların geleceğini, ensar karanlığına teslim edenlere karşı biriken öfkemizi buluşturalım.

Yalnız değiliz... sokak sokak, sıra sıra bir aradayız... hayatlarımızı, geleceğimizi ellerine bırakmayacak isyanımız var! geleceğimizi başka bir dünyanın hayaliyle birlikte kuracak mücadelemiz var!

Özgür ve korkusuz sokakları, kampüsleri ve şehri birlikte kuracağız...

Yaşamak için, şiddete, geleceksizliğe, hayallerimizin çalınmasına isyanımızı büyütmek için, özgür ve korkusuz sokaklar için sesimizi, isyanımızı, sözümüzü bir araya getirelim,

16 Kasım Cumartesi 17.00’de Kadıköy Bahariye’de buluşalım!”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız