birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 19.12.2020 07:50

Özgürlükte yine sınıfta kaldık!

‘2020 İnsani Özgürlük Endeksi’ raporunda Türkiye 162 ülke arasında 119’uncu sırada yer aldı. Rapora göre ekonomik refah arttıkça özgürlükler de arttı.

Özgürlükte yine sınıfta kaldık!

Haber Merkezi

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde yayımladığı mesajda “Ülkemizi hak ve özgürlükler alanında çok daha ileri bir noktaya taşıdık” ifadeleri yer alırken, Türkiye, İnsani Özgürlük Endeksi’nde 162 ülke arasından 119’uncu oldu.

ABD merkezli düşünce kuruluşu CATO Enstitüsü, ‘2020 İnsani Özgürlük Endeksi’ raporunu açıkladı. Raporda, 162 ülke hukukun üstünlüğünden kişisel refah seviyesine kadar birçok alanda değerlendirildi. Türkiye geçen yıl 122’nci sırada yer alırken, bu yıl 119’uncu oldu.

Ülkenin ortalama insani özgürlük puanı 10 üzerinden 6,27 olurken; kişisel özgürlükte 5,92; ekonomik özgürlükte ise 6,62 puan aldı.

YENİ ZELANDA ZİRVEDE

Euronews’te yer alan habere göre raporda, insanların ekonomik ve kişisel açıdan en özgür olduğu ülkeler sırasıyla Yeni Zelanda, İsviçre ve Hong Kong olarak belirlendi. Suriye, geçen yıl da olduğu gibi 2020 raporunda da listenin son sırasında yer aldı.

İnsani özgürlük sıralamasının ilk çeyreğinde yer alan ülkelerde kişi başına düşen gelirin ortalama 50 bin 340 dolar olduğu, son çeyreğinde ise bu rakamın 7 bin 729’ye düştüğü rapor edildi. Rapora göre, ekonomik refah seviyesi arttıkça özgürlükler de arttı.

LİSTENİN SONLARINDA

■ Türkiye, 128 ülkenin yer aldığı Hukukun Üstünlüğü 2020 raporunda 107’nci sırada yer aldı. 2019 yılı raporunda 101’inci sırada yer alan ülke, 6 sıra birden kaybetti.

■ Freedom House (Özgürlük Evi) ‘Dünyada Özgürlükler 2020’ raporuna göre Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ kategorisinde yer aldı. Rapora göre, ülke, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu. 10 yılda 31 puan gerileyen Türkiye’nin önündeyse 32 puan kayıpla Orta Afrika ülkesi Burundi yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol