birgün

5° PARÇALI BULUTLU

KADIN 21.01.2021 18:40

Özsavunmada bulunarak hayatta kalan Nimet Akgün Sincan Cezaevi’ne gönderildi

Maruz bırakıldığı şiddete karşı özsavunma kullanarak hayatta kalan 75 yaşındaki Nimet Akgün’ün tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.

Özsavunmada bulunarak hayatta kalan Nimet Akgün Sincan Cezaevi’ne gönderildi

Kendisine ve engelli kızına sistematik şiddet uygulayan evli olduğu Ali Akgün’ü özsavunmada bulunarak öldüren 75 yaşındaki Nimet Akgün, tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı Bahçelerüstü Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki Nimet Akgün, kendisine ve engelli kızına şiddet uygulayan 80 yaşındaki Ali Akgün’ü özsavunmada bulunarak öldürmüştü. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, 15 Ocak'ta gözaltına alındıktan sonra hakkında bir bilgiye erişilemeyen Akgün’ün tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Akgün, tutuklanarak cezaevine gönderildi, 50 yaşındaki engelli kızı ise Bolu’da bir devlet kurumuna yerleştirildi.

‘APARTMAN HER GÜN SESLERLE SALLANIYORDU’

Akgün ile aynı apartmanda oturan komşusu Ayşe Çakan, 15 yıldır Akgün’ü tanıdığını belirterek, “Apartman her gün seslerle sallanıyordu, ama evine gidip de göremedim ne yaşadıklarını bilmiyorum. Engelli kızı yüzünden kimse ile pek görüşmezdi. Akrabasının olup olmadığını bilmiyorum. Evli bir kızı vardı olaydan sonra geldi. Kadının durumu aslında iyiydi, tarlası olduğunu söylüyordu. Adam elinden paralarını alırmış, tartışmaların çoğu da bundan kaynaklanıyormuş. Bir kere yaşadığı tartışmayı anlattı. Eşinin bir çuval yiyecek alıp, köye gittiğini ve kendilerine hiçbir şey vermediğini söylüyordu. Adam geçimsizdi. Gider arabaları çizerdi, sen geçsen sana takılırdı” diye konuştu.

‘SÜREKLİ YAŞANIYOR DİYEREK ÇOK ÖNEMSEMEDİK’

Üst kat komşusu Adeviye Çalım da Akgün’ü 14 yıldır tanıdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Engelli bir kızı vardı, devamlı sesler geliyordu. Yine olay günü saat beş gibi aynı şekilde sesler ve bağırışlar geldi. Biz sürekli yaşanıyor diyerek çok önemsemedik. Polislerin gelmesi ile beraber olayın yaşandığını öğrendik. Yaklaşık 14 yıldır hep bu sesleri duyduğumuz için bu da onlardan biridir diyerek çok önemsemedik. Bildiğim kadarıyla engelli kızını Bolu’ya götürmüşler. Anneyi Sincan Cezaevi’ne göndermişler. Oğlundan duydum. Eşi ve kızı ile hep bir bağırış içerisindeydi.”

İsmini vermek istemeyen kapı komşusu da Akgün’ün evinden sürekli kavga sesleri ve çığlıkların geldiğini belirterek, olay günü de aynı sesleri duyduklarını söyledi ve olaydan sonra evine gelen Akgün’ün kızından Akgün’ün tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildiğini öğrendiğini belirtti.

‘ENGELLİ KIZINA ŞİDDET UYGULARMIŞ’

Bahçelerüstü Mahallesi’nin muhtarı Seher Erdem ise Akgün’ün sürekli yanına gelip dertleştiğini ve evli olduğu erkekten sistematik olarak şiddet gördüğünü aktardığını söyledi. Erdem, “50 yaşında bir engelli kızı vardı. Sürekli beraber gezerlerdi. Teyze sürekli bana gelerek eşinden şiddet gördüğünü, eşinin eve bakmadığını, kendilerine para vermediğini ve kızının engelli maaşına el koyduğunu anlatıyordu. Hatta engelli kızına da şiddet uyguluyormuş” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol