birgün

5° AÇIK

Pakistan: Kabil Büyükelçiliği’ne saldırıyı IŞİD-Horasan üstlendi

Pakistan’ın Kabil Büyükelçiliği’ne düzenlenen ve Maslahatgüzar Übeyd ur Rahman Nizamani’nin hedef alındığı saldırının IŞİD-Horasan tarafından üstlenildiği belirtildi.

DÜNYA 04.12.2022 14:50
Pakistan: Kabil Büyükelçiliği’ne saldırıyı IŞİD-Horasan üstlendi
Abone Ol google-news

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliği’ne düzenlenen silahlı saldırıyı cihatçı örgüt IŞİD-Horasan’ın (IŞİD-H) üstlendiğine dair raporların görüldüğünü, Afgan yetkililerle istişarenin ardından bunun doğrulandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, büyükelçiliğe yapılan saldırının, terörün Afganistan’daki barış ve istikrarın yanı sıra bölge için tehdit unsuru olduğunu hatırlattığı vurgulandı.

Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliğine 2 Aralık'ta silahlı saldırıda bulunulmuştu.

Saldırıda Pakistan'ın Kabil Misyon Şefi Maslahatgüzar Übeyd ur Rahman Nizamani hedef alınmıştı. Nizamani, saldırıyı yara almadan atlatmış, saldırıyı önlemek için araya giren Büyükelçilik koruması Israr Muhammed ise ağır yaralanmıştı.

IŞİD HORASAN HAKKINDA

IŞİD-H grubu, 2013'te El Kaide'nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Pakistan-Afganistan bölgesindeki koluna verilen isim. Grup ilk olarak Ocak 2015'te ortaya çıkmıştı.

ABD'nin tahliye operasyonlarının son günlerinde Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'na 26 Ağustos 2021’de düzenlenen intihar saldırısını IŞİD-H üstlenmiş, saldırıda 13 ABD askeriyle 160'dan fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol