birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

‘Pamuk’a suikast yapmadık da ne oldu’

Ergenekon davasının 63'üncü duruşmasında savunma yapan tutuklu sanık Muhammet Yüce, Orhan Pamuk'a suikast hazırlığı içinde...

ARŞİV 11.03.2009 13:17
Abone Ol google-news

Ergenekon davasının 63'üncü duruşmasında savunma yapan tutuklu sanık Muhammet Yüce, Orhan Pamuk'a suikast hazırlığı içinde olduğu iddasını reddedek "Yapacak olsaydık yapardık. Orhan Pamuk'u öldürmedik ne oldu, rantını sağladı. Öldürsek hepten kahraman olacaktı" dedi. Yüce, sadece gayri ciddi telefon konuşmaları nedeniyle davanın sanıkları arasında yer aldığını öne sürdü.
Veli Küçük ve Mehmet Fikri Karadağ'dan suikast talimatı aldığı yönündeki iddia hakkında Yüce, “Bana emniyette polisler Küçük ve Karadağ'ın suikast talimatı verdiğini söylememi istedi. Ardından da polis savcıyla görüştüğünü, bu yönde ifade verirsem serbest kalacağımı söyledi. Ben ise kimseye iftira edemeyeceğimi söyledim" diye konuştu.

‘BUNDAN SONRA KİMSE ÖLDÜRÜLMEZ’
Yüce, çapraz sorgusu sırasında savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in "Orhan Pamuk, Osman Baydemir ve Sabahat Tuncel'e suikast yapacağınıza ilişkin telefon görüşmelerinizi açıklar mısınız?" şeklindeki sorusuna, görüşmelerdeki sözlerin, gayri ciddi olduğunu ileri sürdü. Savcı Pekgüzel, "DTP milletvekillerine suikast yaparsak PKK tarafından ailelerimizin rahat bırakılmayacağını söylemişsiniz" demesi üzerine Yüce, "Allah'a şükür bizim kimseden korkumuz yok. Yapacak olsaydık yapardık. Orhan Pamuk'u öldürmedik ne oldu, rantını sağladı. Öldürsek hepten kahraman olacaktı. Bundan sonra kimse öldürülmez. Sabahat Tuncel'e suikast girişimi konusunda da asker bile izin vermiş. Bana ne ondan" dedi. Yüce, telefon konuşmalarında geçen suikast timinin milletvekili adayı olduğu için miting düzenleyen Fikri Karadağ'a destek vermek için oluşturulması planlanan ekip olduğunu iddia etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun