birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.10.2020 09:23

Pandemi toplantısına İmamoğlu'nun çağrılmamasına Valilik bahanesi: Ani gelişti

İstanbul'da yapılan koronavirüs pandemisi toplantısına şehrin belediye başkanı Ekrem İmamoğlu davet edilmedi. İmamoğlu'nun davet almaması büyük tepki çekerken İstanbul Valiliği'nden 'ani gelişti' bahanesi geldi.

Pandemi toplantısına İmamoğlu'nun çağrılmamasına Valilik bahanesi: Ani gelişti

İmamoğlu’nun pandemi toplantısına davet edilip edilmediği konusunda Valilik ve İBB kaynakları açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcıları, il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerle birlikte, salgının İstanbul’daki seyrini masaya yatırdıklarını açıkladı.

Koca toplantıda kentte devam eden vaka artışına karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdıklarını bildirdi.

Koca’nın Twitter’dan paylaştığı bu mesaja sosyal medyada çok sayıda tepki geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun toplantıya davet edilmediği yönündeki paylaşımlarla Koca’ya tepki gösterildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun İmamoğlu’na davet gelip gelmediği konusunda Independent Türkçe’nin sorusu üzerine, “Davet yok” yanıtını verdi.

VALİLİKTEN TUHAF BAHANE

Independent Türkçe'nin haberine göre, valilik kaynaklarından 'Ani gelişti' bahanesi geldi.

Açıklamda şöyle denildi:

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu il bazında gerçekleşen pandemi kurulu toplantılarına katılıyor. Ancak bugünkü toplantı ani gelişti. Markar Esayan’ın cenazesinde Vali ve Koca birlikte hastaneye gidiyorlar, ardından da böyle bir toplantı gerçekleşiyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın ise 5 katına ulaştığını söylemişti. Koca, “Temaslı taramasını, test sayısını artırdık” diyerek, “Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok” dedi. Maskenin öneminin arttığını kaydeden Koca, “Ve en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz” diye yazdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol