birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 14.05.2020 22:04

Pandemiyle birlikte enerjide 'yeşil' hidrojen teknolojisi yine gündemde

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, geçen hafta bu teknolojinin vaktinin artık geldiğini söyledi ve hükümetleri yatırımlarını bu alana kanalize etmeye teşvik etti. Sosyal medyada da yaptığı paylaşımın ardından, yeşil hidrojen yine gündeme oturdu

Pandemiyle birlikte enerjide 'yeşil' hidrojen teknolojisi yine gündemde

Dış Haberler Servisi
Uluslararası Enerji Ajansı, yayınladığı bir makaleyle hidrojen teknolojisini temiz enerji geleceğinin anahtarlarından biri olarak değerlendirdi. Pandemi sürecinde ekonomilerin önlemlerine değinen yazıda, "Ekonomik iyileşme paketleri, dünyada temiz enerjiye geçişi destekleyerek iş imkanları yaratmak açısından eşsiz bir fırsat sağlıyor" ifadesine yer verildi.

'YEŞİL' HİDROJEN’, UZUN ZAMANDIR FOSİL YAKITLARA TEMİZ BİR ALTERNATİF OLARAK GÖSTERİLİYOR

Hollanda, Avustralya ve Portekiz gibi bazı ülkeler bu teknolojiye yatırım yapmaya zaten başlamıştı.

Reuters'in haberine göre, yatırımcı, politikacı ve işletmeler AB ve diğerlerini, kriz sonrası iyileşme planlarını kamyonculuk ve ağır sanayi gibi alanlarda hidrojeni desteklemek için kullanmaya çağırıyor.

Hidrojenin yakıt olarak kullanılması 1970'lerden bu yana konuşulmakla birlikte, yaygın kullanımının çok pahalı olacağı belirtiliyor. Ancak bu enerjiyi destekleyenler, altyapı yatırımları, ulaşım, gaz şebekeleri ve sanayiden gelen taleplerin artmasıyla maliyetlerin düşeceğini belirtiyorlar.

Bugün kullanılan hidrojenin büyük bir kısmı, karbon emisyonu üreten bir süreçle doğal gazdan çıkarılıyor. Ancak sudan elektrolizle "yeşil" hidrojen elde etme imkanı da var ve bu teknoloji sayesinde yenilenebilir enerjiyle karbonsuz bir süreç içinde yoğun enerji üretilebiliyor.

Ulaşım alanında ise daha yeşil taşıtlar vaat etmekle birlikte, yüksek fiyat ve yakıt istasyonu eksikliği dezavantajları arasında. Ancak bu teknolojinin destekçileri, ağır taşıtlar için potansiyeli olduğu fikrindeler.

Daimler ve Volvo Trucks, geçen ay bir açıklama yaparak, hidrojen yakıtlı ağır vasıta taşıtlarını on yıl içinde piyasaya sürme planlarını kamuoyuna duyurdu.

Hidrojen gazı, gübreye dönüşen amonyak ve plastik yapmak için metanol üretiminde zaten kullanılıyor.

Yeşil hidrojenin başlıca dezavantajı ise, üretimi için büyük miktarda yenilenebilir elektrik gerektirmesi. Ancak son zamanlarda yenilenebilir fiyatları da hızlı bir şekilde düştü.

Bernstein'dan analizcilere göre, fosil yakıtlardan yapılan hidrojenin güncel fiyatı kilogram başına 1 ile 1.8 dolar arasında değişirken, yeşil hidrojenin kilogram fiyatı 6 dolar civarında.

Buna karşın, artan talep elektroliz maliyetini düşürebilir. Düşen yenilenebilir enerji maliyetleriyle birlikte, 2050 yılına kadar yeşil hidrojen kilogram başına 1.7 dolara ve hatta 1 doların altına da düşebilir. Bu arada yükselen karbon fiyatları değişimi teşvik edebilir.

Reuters'e konuşan küresel enerji uzmanı Philippe Vie, "Elektrikle üretilen temiz hidrojen, doğal gazdan elde edilenden yaklaşık üç kat daha pahalı, ancak güneş ve rüzgar maliyetleri son yıllarda düştü ve bu şekilde düşmeye devam ederse, daha düşük elektrik maliyetiyle üretilen temiz hidrojen daha ekonomik bir hale gelecektir" diye belirtti.

Vie, “Hidrojen konusunda, 2000-2005 yıllarında yenilenebilir enerjide olduğumuz noktadayız. Rakip enerjilerle rekabet edebilir bir hale gelmesi için 10-15 yıl kadar bir süre geçmesi gerekecek,” diye ekledi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Almanya, Ingiltere, Avustralya ve Japonya hidrojen stratejileri üzerine çalıştıklarını duyurmuştu. Süreç, pandemiyle birlikte geçtiğimiz ay hızlandı.

Kaynak: Reuters, IEA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız