birgün

9° AÇIK

DÜNYA 07.12.2020 15:40

Papa Francis, Irak'a gidiyor

Vatikan, Papa Francis'in gelecek yıl başlarında Irak'ı ziyaret edeceğini duyurdu. Irak Cumhurbaşkanı Salih ise ziyareti 'tarihi' olarak niteledi.

Papa Francis, Irak'a gidiyor

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in 2021'in mart ayında Irak'a resmi ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

İlk defa bir papanın Irak’a gideceğinin belirtildiği Vatikan açıklamasında, papanın Bağdat, Erbil ve Musul da dahil olmak üzere 5 şehre gideceği belirtildi. Papa’nın Sözcüsü Matteo Bruni, “Papa’nın temaslarının detayları yakında paylaşılacak ve dün genelindeki sağlık sorunları sebebiyle değişim yaşanabilir” dedi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un gelecek yıl mart ayında gerçekleştirmesi planlanan Irak ziyaretini "tarihi" olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Salih, Papa Franciscus’un Irak'a beklenen ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Salih, "Bu tarihi ziyaret, tüm bileşenleriyle Irak halkına destek mesajı, insanlığın birlik ve beraberliği, hoşgörü ve aşırıcılıkla mücadelenin vurgusu anlamına gelecek." ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol