birgün

9° PARÇALI BULUTLU

'Paralel Eğitim Bakanlığı'na MEB bütçesinden 1.2 milyar aktarılacak!

Dört yılda eğitim bütçesinden 1.5 milyar liranın üzerinde para alan Maarif Vakfı'na MEB bütçesinden bu yıl da 1.2 milyar lira katarılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 486 milyon TL aktarılacağını söylemişti.

GÜNCEL 04.02.2021 11:52
'Paralel Eğitim Bakanlığı'na MEB bütçesinden 1.2 milyar aktarılacak!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un MEB’in 2021 bütçesinden 486 milyon TL aktarılması planlandığını söylediği Maarif Vakfı'na aktarılacak miktar 1.2 milyar TL olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Maarif Vakfı'na 2021 yılında 486 milyon TL ödenek aktarımı planlandığını açıklamıştı. Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre vakfa MEB bütçesinden 1 milyar 231 milyon 98 bin TL aktarılacak.

MEB dışında, yurtdışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş olan Maarif Vakfı’na 2017, 2018 ve 2019 yıllarında aktarılan ödenek sırası ile 163 milyon TL, 270 milyon TL ve 422 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Türkiye Maarif Vakfı’na 2020 yılında da cumhurbaşkanlığı kararı ile MEB bütçesinden 684 milyon lira aktarılmıştı.

paralel-egitim-bakanligi-na-meb-butcesinden-1-2-milyar-aktarilacak-837706-1.

OKUL SAYISININ ARTMASINI GEREKÇE GÖSTERMİŞTİ

Bakan Selçuk, vakfın 104 ülke ile resmi temas sağladığını ve 67 ülkede faaliyet gösterdiğini anlatmıştı. Vakfa ait toplam 328 okul ve 42 yurdun bulunduğunu ifade eden Selçuk, ödenek artışına, “Okul sayısının artmasını” gerekçe olarak ileri sürmüştü. Selçuk, MEB’in Maarif dışında herhangi bir vakfa “bir kuruş” bile vermediğini dile getirmişti.

TÜRKİYE MAARİF VAKFI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2016 yılında yurtdışındaki FETÖ okullarının devralınması amacıyla 6721 sayılı kanun ile kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluş. Vakıf, dünya genelinde 104 ülkeyle kurulan resmî temaslar sonucunda 52 ülkede temsilcilik ofisi açılmış olup 67 ülkede ise eğitim-öğretim faaliyetleri yürütüyor.

2019 yılında izin almadan para toplama hakkı verilen vakıflar arasında, Maarif Vakfı da bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol