birgün

12° AÇIK

SİYASET 10.08.2017 07:31

‘Paralel’ istihbarat!

‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ adlı, yasal olarak var olmayan bir kurumdan bilgi istendiğini açıklayan CHP’li Tezcan, “Paralel istihbarat örgütü mü kurdunuz?” diye sordu

‘Paralel’ istihbarat!

CHP, bir mahkeme dosyasından alınan tutanakta, ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ adlı bir yapıdan bilgi istendiğini açıkladı.

CHP, Başbakan ve ilgili bakanlardan bu yasa dışı yapı hakkında derhal bilgi istedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısı, partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. MYK toplantısı ardından bazına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, dikkat çekici bir belgeyi kamuoyu ile paylaştı.

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir 'FETÖ' soruşturmasındaki belgeye göre savcılık, hakkında daha açılan bir kişi hakkında ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ adlı bir yasal olarak bulunmayan bir yapıdan bilgi istenmiş.

Böyle bir örgüt yok
Belgeye dikkat çeken CHP Sözcüsü Tezcan, “Veri havuzunda mahkemelerin ve savcılıkların soruşturmalar için bilgi sordukları; Jandarma İstihbarat, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet İstihbarat olabilir. Buralar resmi bilgi toplanacak kurumlardır. Ancak görüyorsunuz, yargı organları başka bir birimden daha bilgi alıyor. Bu birimin adı ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Birimi’ymiş. Görüyoruz ki yargı organları soruşturma yaparken başka bir birimden daha emniyet bilgi alıyor. Bu araştırma yaptığı kaynaklarından birisi de ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik Kurumu’ imiş. Devletin böyle bir kurumu yoktur. Bu çok açık biçimde yasadışı istihbarat toplama faaliyetidir. Böyle bir örgüt yok. Kanunen kurulmuş değil. Bilin ki bu özel bir örgüttür. Kanunen tarif edilmeyen bu örgütle istihbarat toplamak hukuk karşısında suçtur. Başkanlık diye bir kurum var mı Türkiye’de? Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı değil başkanlık yazıyor” ifadelerini kullandı.

Kim bunlar?
“Kimler devlet içinde Başkanlık adı altında bir ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik’ birimi diye bilgi topluyor, fişleme yapıyor? Bu bilgileri mahkemeler nasıl soruyor ve buna dayanarak dosya oluşturuyor?” diye soran CHP’li Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başkanlık dedikleri hangi başkanlık. Türkiye’yi yeni bir sisteme taşıyoruz diyenler, aslında yeni bir paralel yapı oluşturma girişimindedirler. Tarihte bütün diktatörler, kendilerine bağlı özel istihbarat örgütleri kurmuşlarıdır. Hitler’in, Mussolini’nin Pinochet’nin, Saddam’ın, Kaddafi’nin kendilerine bağlı özel istihbarat örgütleri vardır. Demek ki Türkiye’de aynı şekilde bir diktatöre bağlı özel istihbarat örgütleri oluşturuluyor demektir. Bunun aydınlığa kavuşturulması Türkiye’nin hukuk devleti ve hukuki, ulusal güvenliği açısından son derece elzemdir.”

AKP’ye çağrı: Açıklayın!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çağrı yapan CHP Sözcüsü Tezcan “Başta AKP Genel Başkanı olmak üzere Başbakan, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı bu meseleyi açıklamak zorundadır. Bu birim kimdir? Kimler devlet içinde Başkanlık adı altında bilgi toplayıp fişleme yapıyor? Mahkemeler bunlara nasıl soruyor ve Emniyet bunları nasıl veri havuzu olarak kabul ediyor? Bu yeni bir paralel devlet yaratma sürecidir. Hükümet derhal bunu açığa çıkarmak zorundadır” diye konuştu.

Emniyet’ten yanıt: Kısaltma yapıldı
Tezcan’ın açıklaması üzerine akşam saatlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Açıklamada tutanaktaki ‘Başkanlık Ulusal Güvenlik’ ibaresinin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ‘Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün kısaltması olduğu ifade edildi. Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ise Bakanlar Kurulu’nun 14.03.2016 tarih ve 2016/8591 sayılı kararına istinaden 12.05.2016 tarihli İçişleri Bakanlığı Makamının Olur’larıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde kurulduğu kaydedildi. Açıklama şu sözlerle bitirildi: “Bilgi istemesi halinde Sayın Milletvekiline gerekli bilgiler verilebilirdi.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol