birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.09.2021 14:29

Paramount Otel'i genişletmek için başvuru yapıldığı ortaya çıktı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme getirdiği, çok sayıda gazeteci ve siyasetçinin ücret ödemeden konakladığı Paramount Otel’in genişletilmesi için Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvurusu yapıldığı ortaya çıktı.

Paramount Otel'i genişletmek için başvuru yapıldığı ortaya çıktı

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in gündeme getirdiği, çok sayıda gazeteci ve siyasetçinin ücret ödemeden konakladığı Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Paramount Otel ile ilgili yeni bir bilgi ortaya çıktı.

Gazete Duvar'dan Bahadır Özgür'ün haberine göre, kara para aklama soruşturması üzerine Avusturya'da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz'a ait olan Unico Sigorta, Paramount Otel’in genişletilmesi için 19 Nisan 2021’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED başvuru yaptı.

Sistem Mühendislik tarafından ÇED raporu için hazırlanan tanıtım dosyası, 19 Nisan 2021’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verildi.

Dosyanın ÇED değerlendirmesinin hâlâ devam ettiği öğrenildi.

OTELİN RESMİ ADI "BE PREMIUM OTEL"

ÇED dosyasının adı Be Premium Otel Projesi olarak kaydedildi. Böylece Paramount Otel’in resmi adı artık "BE Premium Otel" oldu.

Tesisin işletmecisinin Unico olduğu ve faaliyet sahibi adına tüm kiralama işlemlerini de gerçekleştireceği belirtiliyor.

Unico'nun çoğunluk hissesi ise SBK Holding’in yüzde 90’ına sahip olduğu Heksagon Mühendislik’e ait.

ORMAN BÖLGESİ DE KULLANIMA AÇILABİLİR

Ana otel binası dahil villa, saray ve tek katlı yapılar bölünerek, yeni katlar çıkılarak oda sayısı 294’ten 315’e yükseltilmek isteniyor.

Ancak ÇED onayı alınması halinde tesisin orman bölgesinde kalan alanlarının da kullanıma açılacağı ve gerekli izin ile kiralama işlemlerinin yapılacağı ifade ediliyor.

44 BİN 415 METREKARELİK ALAN KAYIP

Dosyada tesis alanının, 119 bin 450 metrekare alanı kapsadığı belirtiliyor. Ancak otelin kurulduğu alan 75 bin metrekare. Tapu kaydı 111 ada 1 parsel. Alanın statüsü 'devlet ormanı' ve mülkiyeti Maliye’ye kayıtlı. Orman Bakanlığı burayı 2014 yılında 49 yıl süreyle kiraladı. Kamuoyunda Paramount Otel olarak bilinen tesisin kurulu olduğu yer burası.

ÇED dosyasında bahsedilen 119 bin 450 metrekarenin kalan 44 bin 415 metrekaresinin nerede olduğu ise bilinmiyor. Söz konusu ‘orman arazisi’ alan tapu kaydında 223 ada 1 parselde görünüyor. 17.8 milyon metrekarelik alanın statüsü "orman arazisi."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol