birgün

22° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 06.12.2019 01:41

Paris Anlaşması’na uyum sözü verdiler

Paris Anlaşması’na uyum sözü verdiler

HABER MERKEZİ

Aralarında Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Aydın, Dersim ve Erzurum Büyükşehir Belediyeleri de bulunan 24 belediye, "İklim için Kentler" adlı bir deklarasyon yayımladı.

Karbondioksit emisyonlarını azaltmak ve kentlerini iklim krizinin etkilerine karşı korumak için bir araya gelen belediyeler, Türkiye’nin 2016 yılında imzaladığı ancak halen TBMM’den geçirmediği Paris Anlaşması’nın yükümlüklerine bağlılık sözü verdi.

Deklarasyonu imzalayan belediyelerden 17’si CHP, altısı AKP, biriyse TKP yönetiminde. Deklarasyonu kamuoyuna, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar açıkladı. Slpganları "İklim için biz varız!" olan belediyeler, söz konusu deklarasyonda yerel yönetimler, “İklim Değişikliği Eylem Planları hazırlamak, yaşanabilir bir gelecek için kentlerimizde sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji ve ekolojik tarım uygulamalarına öncelik vermek, Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde, 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1,5 derece sınırında tutmak için, adil, eşitlikçi, yaşanabilir kentler için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek” gibi taahhütler verdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız