Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre birçok kentte hazineye ait araziler aralarında AKP’li isimlerin sahibi olduğu şirketlere milyarlarca liraya satıldı. Yeni satışlar için bazı arazilerin imar planları değiştirildi.

Parsel parsel özelleştirdiler

Haber Merkezi

İktidar kamu arazilerini yandaşlarına parsel parsel satmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla dün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Ege ve Akdeniz sahillerinde, Ankara Çankaya, İstanbul Halkalı’daki, Hazine, SGK, EÜAŞ ve Şeker Fabrikaları’na ait çok sayıda arazi milyarlarca liraya satıldı. Özelleştirme İdaresi tasarrufuna bırakılan bazı arazilerde de satış öncesi imar planları değiştirildi.

Erdoğan imzasıyla onaylanan ve aralarında AKP’li isimlerin olduğu satış kararları şöyle:

1 Ankara: Hazine’ye ait Söğütözü’ndeki 24 bin 936 metrekare taşınmaz, Kasım 2021’de 800 TL’lik sermayeyle kurulan Anka Kervansaray Konut Yapı Kooperatifi’ne 533 milyon TL’ye satıldı. Mamak’taki 25 bin 845 metrekare taşınmaz ise Yükselen Koleji’ne 126 milyon 500 bin TL’ye satıldı.

2 İstanbul: Hazine adına kayıtlı Halkalı’daki 14 bin 17 metrekare alanın AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler'in kurucusu olduğu Kiler Gayrimenkul Yatırım Şirketi’ne 390 milyon liraya satılmasına karar verildi.

3 Adana: Hazine’ye ait Yumurtalık’ta 4 milyon 58 bin metrekare yüzölçümlü 116 adet parselin ve bunların üzerindeki yapıların 2 milyar 139 milyon TL bedelle SASA Polyester Sanayi şirketine satılmasına karar verildi. Şirketin yönetim kurulu başkanı ise Erdoğan’ı sorduğu soruyla ‘uçuran’ İbrahim Erdemoğlu. 2017 yılında Erdoğan, “Bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.5 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, 'Yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız?' diye sordu. Tabi, bu soru beni uçuruyor" ifadelerini kullanmıştı. Bu kişinin İbrahim Erdemoğlu olduğu ortaya çıkmıştı.

4 İzmir: Hazine’ye ait İzmir Çeşme’de bulunan 7 bin 878 metrekare taşınmaz 101 milyon TL’ye; 6 dönüm arazi ise 71 milyon 500 bin TL’ye Alares Elektrik’e satıldı.

SATIŞ ÖNCESİ PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ

Antalya’da otel: Manavgat ilçesi Çolaklı Mahallesi'ndeki taşınmaza ilişkin, "otel alanı, rekreasyon alanı ve yol kararları getirilmesine" yönelik Özelleştirme Başkanlığınca hazırlanan imar değişikliği planı ile uygulama imar planı değişikliğinin onaylandı.

Denizli, Aydın, İzmir’de ticaret turizm alanı: Mülkiyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ait Aydın Kuşadası’nda bulunan Soğucak Mahallesi’ndeki arazi ile mülkiyeti Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait Denizli Acıpayam’daki alanlara ve İzmir Seferihisar’da hazineye ait alanlara "ticaret-turizm alanı, günübirlik tesis alanı, trafo alanı, park ve yol" kullanım kararı getirildi.

Aliağa’da sanayi alanı: Mülkiyeti Elektrik Üretim AŞ’ye ait İzmir Aliağa’daki arazi ve mülkiyeti Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye kayıtlı 4 taşınmaza ilişkin, “Sanayi Tesis alanı, Teknik altyapı Alanı ve Yol” kullanım kararları getirilmesine yönelik plan değişikliği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

Eskişehir’de gelişme konut alanı: Mülkiyeti Hazine’ye ait Eskişehir Tepebaşı’ndaki parsel "Gelişme Konut Alanı, Ticaret Konut Alanı, Okul alanları, Sağlık Tesis Alanı, Cami, Belediye Hizmet Alanı, Kültürel Tesis Alanı" olarak Erdoğan’ın imzasıyla onaylandı.

KAPADOKYA’NIN SINIRLARI DEĞİŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Kocaeli’nin Derince ilçesine bağlı Çınarlı Mahallesi’ndeki alanlar orman sınırları dışına çıkartıldı. Karar kapsamında, alanların iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacak. Kapadokya Alanı’nın sınırları da kararla değiştirildi. Karar akıllara Kanadalı maden şirketinin altın arama ruhsatıyla ilgili olabileceğini getirdi.