birgün

16° AÇIK

Partisinin belediye başkanlarından 'adaylık' önerilerine, Akşener'den yanıt

İYİ Parti lideri Meral Akşener 19 ilçe belediye başkanı ile bir araya geldi. Belediye başkanları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu veya ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini söylerken, bazı belediye başkanları da Akşener'in aday olması gerektiğini dile getirdi. Akşener, "Mesele ben meselesi değil, mesele Türkiye. Türkiye'nin normalleşmesi lazım. Bunu kırıp dökmeden, parlamenter sisteme geçirecek bir cumhurbaşkanı adayı ile gerçekleştirebiliriz" yanıtını verdi.

SİYASET 17.01.2022 09:35
Partisinin belediye başkanlarından 'adaylık' önerilerine, Akşener'den yanıt
Abone Ol google-news

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 19 ilçe belediye başkanı ile bir araya geldi. Genel merkezde gerçekleşen toplantıda cumhurbaşkanlığı adaylığı da konuşuldu. Başkanların bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir kısmı ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın adaylığı halinde yarışı kazanabileceğini kaydetti. Bazı belediye başkanları Akşener'in aday olmasını beklediklerini söyledi. Akşener ise, "Mesele ben meselesi değil, mesele Türkiye" dedi.

Habertürk'ten Mahir Kılıç'ın haberine göre, toplantıda belediyelerin çalışmaları, ihtiyaçları ve önümüzdeki seçimler de masaya yatırıldı. Bazı belediye başkanları yaşadıkları ve dile getirilmesini bekledikleri sorunları iletti. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda İYİ Parti lideri uzun uzun notlar aldı.

İletilen sorunlardan biri de asgari ücrete ilişkin oldu. Bazı belediye başkanları asgari ücretin yüzde 50 oranında arttırıldığını ancak gelirlerinin o oranda artmadığını söyledi.

'KAVGADAN UZAK DURUN' TALİMATI

Önümüzdeki seçimler de toplantının önemli başlıklarından biriydi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlara "Sahada olun, milletin sorunlarını çözün ve kavgadan uzak durun" talimatı verdi. Seçim sürecinin sert bir iklimde geçeceğini kaydetti.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ ÖNERİSİ

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı seçimleri de görüşüldü. Akşener, kim olursa olsun Millet İttifakı adayının 13. Cumhurbaşkanı söyledi. Söz alan belediye başkanları kendi bölgelerindeki genel kanaatleri iletti. Başkanların bir kısmı Yavaş bir kısmı ise İmamoğlu'nun aday olması halinde cumhurbaşkanlığını kazanabileceğini belirtti.

YİNE BAŞBAKANLIĞI İŞARET ETTİ

Bazı belediye başkanları ise, Akşener'e "Sizin adaylığınızı bekliyoruz" dedi. Ancak Akşener, bir kez daha başbakanlığı işaret etti. Aday olmayacağını belirten İYİ Parti lideri, "Mesel ben meselesi değil, mesele Türkiye. Yorulmuş bir hükümet var. Türkiye'nin normalleşmesi lazım. Bunu kırıp dökmeden, parlamenter sisteme geçirecek bir cumhurbaşkanı adayı ile gerçekleştirebiliriz" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol