birgün

18° AÇIK

DÜNYA 30.07.2021 06:33

Paşinyan sınırda Rus askeri istedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Dağlık Karabağ anlaşması ihlallerine çözüm olarak Rus askerinin sınıra konuşlandırılmasını önerdi. Paşinyan-Putin zirvesinde de Rus birliklerinin Ermenistan'daki varlığı gündeme gelmişti.

Paşinyan sınırda Rus askeri istedi

Dış Haberler Servisi

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ gerilimi son günlerde ateşkes ihlalleriyle sürerken Erivan'dan Moskova'ya dikkat çeken bir çağrı geldi. Ermenistan'ın geçen yıl Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a yenilmesi sonrası güç kaybettiği için 20 Haziran'da erken seçime giden ve bu seçimlerden 53.91 oy elde ederek gücünü yeniden pekiştiren Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ ateşkesinin uygulanabilmesi için Rusya'dan asker istedi.

Rusya'nın resmi haber ajansı TASS'ın haberine göre, Ermenistan Başbakanı Paşinyan, hükümet üyeleriyle yaptığı bir toplantıda Azerbaycan'la sınırları boyunca Rus sınır muhafızlarının konuşlandırılması gerektiğini ifade etti. Habere göre, Paşinyan, "Mevcut durum göz önüne alındığında, Ermenistan-Azerbaycan sınırının tamamına Rus sınır muhafızlarının sınır karakollarını konuşlandırmasını gözden geçirmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum" dedi. Bu öneriyi Moskova'yla görüşmeye hazırlandığını belirten Paşinyan, Ermenistan'ın bölgede barış ve istikrarı sağlamak için gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu savundu.

MOSKOVA ZİRVESİ

Erivan'ın önerisine Moskova'dan henüz bir yanıt gelmezken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın 8 Temmuz'da Moskova'da bir araya gelerek Dağlık Karabağ krizini görüşmesi kritik bir gelişme olarak değerlendirilmişti. Paşinyan görüşmede Putin'e övgü dolu sözler paylaşmış, ateşkes için arabuculuk faaliyetlerinden ötürü teşekkür etmişti. Putin'in ise Paşinyan'a “Sizinle buluşma ve bizi ilgilendiren tüm konular hakkında konuşma fırsatı bulduğum için mutluyum. Böylesine karmaşık, akut ve hassas konuların ancak verimli bir çalışma fırsatı bulunması halinde çözülebileceğini akılda tutarak bunun Ermeni halkı için önemli olduğunu düşünüyorum" diyerek bu buluşmadan dolayı memnuniyetini belirtmişti.

Moskova zirvesinden günler sonra ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la Paşinyan arasında da bir telefon görüşmesi yapılmış, Blinken'ın bu görüşmede Dağlık Karabağ sorununa kalıcı bir siyasi çözüm bulmayı amaçlayan Minsk Grubu'na verdiği desteği yinelediği aktarılmıştı.

PEŞ PEŞE GERİLİM

Dağlık Karabağ krizini Rusya'nın arabuluculuğundaki ateşkesle çözen iki ülke arasındaki gerilim çarşamba gününden bu yana yeniden tırmanmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Kelbecer’deki mevzilerinin, Ermenistan güçleri tarafından yoğun ateş altına alındığını ve iki askerinin yaralandığını açıklarken Ermenistan Savunma Bakanlığı ise çatışmalarda üç Ermeni askerin hayatını kaybettiğini, dördünün yaralandığını duyurmuştu. Bölgede dün sabah da gerilim devam ederken her iki taraf da birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

WASHİNGTON'DAN GERİLİMİ AZALTMA ÇAĞRISI

Dağlık Karabağ krizini yakından takip eden Washington, Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşma ihlallerini içeren karşılıklı saldırılara tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Ermenistan ve Azerbaycan’ı, gerginliği azaltmak için acil adımlar atarak, ateşkes taahhütlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı. Price, “Ermenistan-Azerbaycan sınırında süregelen gerginlikler, yalnızca tüm önemli sorunları ele alan kapsamlı bir çözümün iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirebileceğini ve bölge halklarının barış içinde bir arada yaşamasını sağlayabileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Açıklamasında, Minsk Grubu'nun çalışmalarına değinen Price, "ABD, Ermenistan ve Azerbaycan’ı Minsk Grubu’nun kapsamlı muhaverelerine mümkün olan en kısa sürede geri dönmeye çağırıyor" ifadelerine yer verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol