birgün

18° AZ BULUTLU

SAĞLIK 01.10.2020 09:15

Pasteur Enstitüsü, Covid-19'a karşı etkili "mucize bir molekül" bulduğunu açıkladı

Pasteur Enstitüsü, Covid-19'a karşı etkili "mucize bir molekül" bulduğunu açıkladı

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Lille Pasteur Enstitüsü, Covid-19’a karşı, halen hayvanlar üzerinde denenen son derece etkili bir molekül bulduğunu açıkladı.

ConnexionFrance'den Hannah Thompson'ın haberine göre, Hauts-de-France laboratuvarında yapılan yaygın testlerin ardından, ilacın çok az yan etkiyle Covid-19'a sebep olan virüs olan SARS-CoV-2'nin yayılmasını sınırlandırdığı bulundu.

Lille'deki araştırma ekibinin bir üyesi RTL'ye, "Her yerde bulunmayan bu ilacı biz kullandık. (İlacın) temel etkinliği, hastalığın başlangıcında virüsün bulunduğu solunum yolları ve akciğerlerde meydana geliyor" diye konuştu ve ilacın fazla yan etkiye sebep olmadığını belirtti.

İlaç bu amaçla piyasaya sürülmeden önce, Covid-19 pozitif tanısı konan yüzlerce hastanın bu ilacın klinik denemelerinde yer alması planlanıyor.

Lille Pasteur Enstitüsü "mucize ilacın" ismini henüz açıklamadı. Araştırmacı, "Paralel pazar oluşmasından, ilacın kullanımının kontrol dışına çıkmasından kaçınmak ve stokların yönetilebilmesini temin etmek için ilacın ismini gizli tutmak istiyoruz" dedi.

Pasteur Enstitüsü de dahil dünyadan pek çok araştırmacı kuruluş bir yandan aşı geliştirme çalışmaları gerçekleştirirken, diğer yandan anti-viral bir ilaç bulmak için çalışıyor. Ancak henüz hiçbir ilaç bulunabilmiş değil.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız