birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNEY 19.03.2021 09:15

Patikaları aştılar, ÇED toplantısını yaptırmadılar

Patikaları aştılar, ÇED toplantısını yaptırmadılar

Hatay’ın Arsuz ilçesinde bulunan Hüyük Mahallesi’nde krom madeni projesi için yapılacak halkı bilgilendirme toplantısı bölge halkının protestosu nedeniyle yapılamadı.

Arsuz Kaymakamlığı, Çevre Etkisel Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı öncesi pandemi gerekçe gösterilerek ilçede eylem ve gösteri yasağı getirdi. Kaymakamlık Krommer Madencilik Şirketi tarafından yapılmak istenen ÇED toplantısını yasak dışında bırakırken, jandarma dün sabah saatlerinde mahalleye girişleri kapattı. Yasağa rağmen toprağına sahip çıkmak isteyen onlarca yurttaş patikalardan, turunç bahçelerinden geçerek toplantının yapılacağı alana ulaştı.

ÇOĞUNLUK SAĞLANMADI

Bilgilendirme toplantısı yapmak üzere ilçeye gelen maden şirketi yetkilileri, gerekli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle toplantı yapmadan mahalleden ayrıldı. Yurttaşlar tarafından yapılan açıklamada, “Bu yaşam alanı bizim. Madene müsaade etmeyeceğiz” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol