birgün

12° AÇIK

DÜNYA 14.02.2020 09:55

Patlayıcılarla yakalanan Guaido’nun amcası gözaltına alındı

Venezuela Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Disosdado Cabello, geçen yıl kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Juan Guaido’nun amcası Juan Jose Marquez’in ülkeye patlayıcı sokma girişimi sırasında gözaltına alındığını söyledi

Patlayıcılarla yakalanan Guaido’nun amcası gözaltına alındı


Venezuela Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Disosdado Cabello, geçen yıl kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Juan Guaido’nun amcası Juan Jose Marquez’in yolculuk ettiği Tar Portugal Havayolu şirketine ait uçakta yolcu olarak kayıtlı olmadığını ve çelik yelekle uçtuğunu kaydetti.

VTV kanalına konuşan Cabello, yanında getirdiği fener fotoğraflarını göstererek, "Pil bölmelerinde patlayıcı bulunan taktik fenerlerle yakalandı. Muhtemelen sentetik C-4 patlayıcıları" dedi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre Cabello ayrıca, Juan Jose Marquez’in kişisel eşyaları arasında fenerler dışında, İngilizce gizli belgelerin olduğu bir hafıza kartı ve telefonunda 'Gizli Servis Ajanı, Columbia Bölgesi' diye kayıtlı 'Charles' adında birinin numarası bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Daha önce Juan Guaido'nun sözcüsü, yeğeni Guaido ile aynı uçakta yolculuk eden Marquez’in ‘zorla kaybettirildiğini’ öne sürmüştü.

ÜLKEYE DÖNÜŞÜNDE TEPKİLERLE KARŞILAŞMIŞTI

patlayicilarla-yakalanan-guaido-nun-amcasi-gozaltina-alindi-688076-1.

Juan Guaido, yurt dışına çıkış yasağına rağmen 19 Ocak’ta ayrıldığı ülkeye dönüşünde tepkilerle karşılaşmıştı.

Başkent Caracas’ın kuzeyindeki Maiquetia Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı'na gelen Guaido, pasaport kontrolünden geçişinde herhangi bir engel çıkarılmamıştı.

Guaido, sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, havalimanında bekleyen bazı Venezuelalıların yoğun tepkisi ile karşılaşmış, ABD yönetiminin yaptırım uyguladığı Venezuelalı havayolu şirketi Conviasa üniforması giyen bir kadın Guaido’nun üzerine çerez ve su atarken, çevredeki grubun “vatan haini” diye bağırdığı duyulmuştu.

GUAİDO VE DARBE GİRİŞİMİ

patlayicilarla-yakalanan-guaido-nun-amcasi-gozaltina-alindi-688077-1.

Venezuela’da ABD yanlısı Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, geçen yıl 23 Ocak’ta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmişti. ABD dahil 50’den fazla ülke Guaido'yu tanımıştı. Nicolas Maduro ise Guaido’yu ‘ABD destekli kukla’ olarak tanımlamıştı.

Guaido 30 Nisan'da darbe çağrısında bulunmuştu. Başkent Caracas’taki La Carlota hava kuvvetleri üssünün yakınlarında Twitter üzerinden yayımladığı video ile açıklama yapan Guaido’nun çevresinde 70 kadar asker ve 2014 yılında ev hapsine çarptırılıp siyasetten yasaklanan Leopoldo Lopez de bulunmuştu.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise silahlı kuvvetlerin Devlet Başkanı Maduro’nun yanında olduğunu söylemişti. Halk, darbe girişimini protesto etmek için devlet başkanlığı sarayının bulunduğu Miraflores’e doğru harekete geçmiş ve ABD güdümlü darbe girişimi püskürtülmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız