birgün

26° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.07.2021 08:46

Patron fabrikayı boşalttı, tazminatları ödemeden kaçtı

Patron fabrikayı boşalttı, tazminatları ödemeden kaçtı

EMEK SERVİSİ

İstanbul Güngören’de faaliyet gösteren Neo Trend Tekstil’in işçileri kovup tazminatlarını vermemesi üzerine açıklama yapan Tekstil-İş Sendikası yaptığı açıklamada “Şirket kasalarını boşaltıp, fabrikaları-atölyeleri kapatıp, işçinin hakkına el koyan patronları ilk kez görmüyoruz. Neo Trend ilk değil” dedi.

Neo Trend Tekstil firması, salgın sürecinde işçileri ücretsiz izne çıkardı. Bu süreçte patron, atölyedeki makineleri de boşaltarak işyerini kapattı.

1 Temmuz itibariyle ücretsiz izin uygulamasının kalkması üzerine atölyeye giden işçiler firmanın kapatıldığını gördü. Tazminatlarını alamadan işsiz kalan işçiler Tekstil-İş Sendikası’na başvurdu. Tekstil-İş Sendikası yaptığı açıklamada: “Pandemi boyunca patronlara sağlanan nimetlerden sonuna kadar yararlanan Neo Trend patronu Kazım Akbulut, ücretsiz izin uygulaması biter bitmez 104 işçinin tazminatını ödemeden işten atma keyfiyetini kullandı. Fabrikayı boşaltıp işçilerin birikmiş hakkını gasp etti.

İşten atma yasağının, ücretsiz izin uygulamasının patronlar için fırsat olduğunu tüm salgın süreci boyunca gördük. Neo Trend işçileri en temel hakları olan kıdem ve ihbar tazminatlarını istiyor” ifadelerine yer verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol