Patron kumpasıyla gözaltına alınan işçiler: Maaşlarımızı alana kadar direneceğiz

11.11.2019 08:14 ÇALIŞMA YAŞAMI
Ankara’da aylardır ödenmeyen ücretlerini istedikleri için patronları tarafından polise teslim edilen Elya Center işçileri, geri adım atmamakta kararlı. İşçiler, “Alacaklarımız ödenene dek mücadelemiz sürecek” diyor

MAHİR BAĞIŞ

Ankara Yaşamkent’te, Elya Yapı’nın Elya Center şantiyesinde çalışan ve 2,5 aydır maaşları ödenmeyen 30 inşaat işçisi, alacaklarını istedikleri için geçen cuma günü patronları tarafından gece yarısı polise götürülerek gözaltına aldırıldı. İşçiler, “Sizi yeni bir kamp alanına taşıyacağız” diyen firma yetkilisi tarafından polise teslim edildiklerini ve geceyi gözaltında geçirdiklerini anlattı. Serbest bırakılmalarının ardından şantiyede eylem yapan işçiler, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini duyurdu.

KAMPA GİTTİĞİMİZİ SANIYORDUK

Elya Yapı’da çalışan inşaat işçisi Mehmet Kaya, cuma gecesi yaşananları BirGün’e anlattı. Şantiyede kalacak yerleri olmadığı için patron tarafından yeni bir kamp alanına götürülmeyi beklerken gözaltına alındıklarını belirten Kaya, şunları söyledi:

“Bir otobüse bindirildik. Fakat yola çıktıktan bir süre sonra otobüs polis ekiplerinin bulunduğu bölgede durduruldu. Firma yetkilisi, araçtan inerek polislerle konuştu. Daha sonra polisler bizi gözaltına aldı. Karakola gittiğimizde firma yetkilisinin, şantiye alanına zarar verdiğimize ilişkin bizi şikâyet ettiğini öğrendik. Şantiye alanına zarar vermediğimizi, aylardır maaşlarımızı alamadığımız için işi durdurduğumuzu ifade ettik. Geceyi karakolda geçirdikten sonra serbest bırakıldık.”

HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ

Serbest bırakılmalarının ardından şantiyeye dönen işçiler, burada “İnşaat işçisi köle değildir”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Patron kumpasını ve yaşadıkları hak gaspını protesto eden işçiler, haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Öte yandan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) yetkilileri, işçilerin ücretlerinin ödenmesi için Elya Grup’un yetkilileriyle görüştü. Görüşmede anlaşma sağlanamadı. İşçiler kamptan çıkarıldı. Sendika, “Pazartesi günü mücadelemize devam edeceğiz. Hakkımız olanı istiyoruz” açıklaması yaptı.

İYİ-SEN Ankara Bölge Temsilcisi Uğur Yıldırım da, gazetemize yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Elya Center firmasının işçilerimizi ihbar etmesi kabul edilemez. 30-35 işçinin maaşları aylardır ödenmiyor ve üstüne firma yalan söyleyerek işçileri zorla karakola götürüyor. Sendika olarak bu sömürüye ve adaletsizliğe karşı işçilerle beraberiz ve yanlarında olmaya devam edeceğiz, geri adım atmayacağız.”

YURT İNŞAATINDA SIFIR GÜVENLİK!

İnşaat işçilerinin yalnız özlük hakları değil, yaşam hakları da hiçe sayılıyor. İşçinin güvenliğini sağlamakla yükümlü devletin inşaatlarında dahi gerekli iş güvenliği önlemleri alınmıyor. Bunun son örneği, Urfa KYK yurdu inşaatında görüldü. Ana yüklenici firmanın Paşaağa İnşaat AŞ olduğu inşaatta işçilerin hiçbir güvenlik önlemi alınmadan metrelerce yüksekte çalıştırıldığı ortaya çıktı. Fotoğrafları çekerek İnşaat-İş Sendikası’na gönderen öğrenciler, inşaatta iş cinayeti yaşanmasının an meselesi olduğunu kaydetti.