8 bin 506 TL’ye çıkarılan asgari ücretin sorulduğu işveren temsilcileri artık önlerini daha rahat göreceklerini belirterek, çalışanların da miktardan memnun olduğunu iddia etti. Çalışanların enflasyona ezdirilmediğini iddia eden İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, "Hem işçilerimizin refahını koruyacak hem de işverenleri zor duruma düşürmeyecek bu rakamı açıklayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Patronlar asgari ücretten memnun: "Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyoruz"
Fotoğraf: AA

Asgari Tespit Komisyonu’ndan 9 bin TL teklifi reddedildiği için çekilen Türk-İş, “Belirlenen asgari ücret, çalışanın geçim şartlarını karşılamıyor” derken, DİSK ise “Asgari ücrette işçilerin talebi göze alınmadı” dedi. İşçi kesimini temsil edenlerin itirazına karşılık patronlar açıklanan miktarı memnuniyetle karşıladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2023 yılı asgari ücretinin 8 bin 506 TL olarak açıklamasının ardından işveren temsilcilerinin kimi Erdoğan’a teşekkür etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, belirlenen miktarın çalışanlara ‘nefes aldıracağını’ öne sürerek, “Belirlenen rakamın bir taraftan günümüz koşullarında asgari ücretle çalışan vatandaşlarımıza nefes aldıracağını ve büyüyen ekonomiden onların da daha fazla pay almasına katkı sunacağını düşünüyoruz. İşverenlerimiz de elbette çalışanlarına daha fazla katkı yapmayı arzu ediyor. Bu noktada, İşverenlerimizi de rahatlacak bazı ek düzenlemelerle sistemin sürdürebilirliğinin sağlanacağını düşünüyoruz” dedi.

"ŞİMDİ ÖNÜMÜZÜ DAHA AÇIK GÖREBİLİYORUZ"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Yeni asgari ücret, iş dünyamızın tüm paydaşlarına hayırlı olsun. Çalışanımızın hak ettiği ücretleri alması, üretimi teşvik edecek bir etken olacaktır. Asgari ücretin belli olmasıyla 2023 için önümüzü şimdi daha açık görebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da, "Sürdürülebilir bir üretim ve iş barışının istikrarı açısından, sanayicimiz 2023 yılında inanıyorum ki çalışanlarıyla birlikte gereken sorumluluğu gösterecektir. Bütün bunlar dikkate alınarak açıklanan asgari ücret, toplumumuza hayırlı olsun” diye konuştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise ücret artışlarının işverene getireceği ilave maliyetlerin hafifletilmesi için destek ve teşvik talebini dile getirerek "Zira işverene sağlanacak olan teşvik ve destekler, ücret artışlarıyla birlikte ciddi bir yükün altına girecek olan işverenlerimiz için kritik önemdedir. İlaveten, sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave pozitif ayrıcalık sağlanmasının imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması adına önemli bir adım olacağını ve bölgesel farklılıkları yansıtma noktasında yetersiz kalan mevcut ulusal asgari ücret uygulamasına alternatif olarak bölgesel asgari ücret uygulaması fikrinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini de yineliyoruz" dedi.

"DENGEYİ GÖZETEN BİR SEVİYEDE"

İşçiler adına da konuşan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, asgari zammı her iki taraf adına memnuniyetle karşıladıklarını aktararak, "2023 hedefleri için iş dünyamız adına özellikle ana ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerindeki tüm zorlu şartlara rağmen gayretli çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ve hedeflenen büyüme rakamlarına ulaşacağımıza inancımızın tam olduğunu belirtmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan da, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2023 yılı asgari ücretinin gerek büyüme hedeflerimiz, gerek enflasyonla mücadele hedeflerimiz gerekse çalışanlarımızın mağdur edilmemesi noktasında dengeyi gözeten bir seviyede olduğunu değerlendiriyoruz" dedi.

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, yüzde 54,66 artış sağlanarak ve 2023 yılı içerisinde olası yaşanabilecek olumsuz gelişmeler ışığında ara bir formül için de açık kapı bırakılarak belirlenen 8 bin 500 TL'lik rakamın hayırlı olmasını dilediklerini belirtti.

Çalışanların enflasyona ezdirilmediğini iddia eden İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, asgari ücretin 8 bin 500 liraya yükseltilmesinin işveren kesimlerini memnun ettiğini aktararak, "Bu noktada, hem işçilerimizin refahını koruyacak hem de işverenleri zor duruma düşürmeyecek bu rakamı açıklayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Sosyal adalet gözetilmiş ve ücretli çalışanlar enflasyona ezdirilmemiştir. Bununla beraber gelir vergisi ve damga vergisi muafiyetinin devam etmesi, işverenlerin üzerindeki yükün hafiflemesi adına bir destek anlamına geliyor” dedi.

(AA)