birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 26.03.2020 13:15

PAÜ’de kepçeye direnen Profesör Toprak: ‘Sözün bittiği yerdeyiz’

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, üniversiteye bağlı Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi'ne dozerle daldı. Bölgede nöbet tutan ve darp raporu alan Profesör Dr. Fevziye Toprak, “sözün bittiği yerdeyiz” dedi

PAÜ’de kepçeye direnen Profesör Toprak: ‘Sözün bittiği yerdeyiz’

MEHMET EMİN KURNAZ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağ, üniversiteye bağlı Tarım Bakanlığı ve AB destekli 'Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi'nin tarlasına dozerle girdi. Alanda nöbet tutan iki profesör tartaklandı. Darp edilen öğretim üyelerinden BirGün’e konuşan Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü Profesör Dr. Fevziye Çelebi Toprak, yerli tohum milli üretimin desteklemesi gerekirken bu yaşananlar karşısında “sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Tarım Bakanlığı ve AB destekli üretim yapılan Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi'nde Üniversite yönetimi alanın bir kısmına dozerlerle kanal açtı. Uygulamaya tepki gösteren bazı öğretim üyeleri, bir süredir yerli üretim tohum ve bitkilerin bulunduğu alanda nöbet tuttu. 25 Mart’ta PAÜ Rektörü Bağ, öğretim görevlilerinin nöbet tutuğu tarımsal alana kepçeyle dalınca, iki öğretim üyesi kendilerini kepçenin önüne attı. Öğretim üyelerinin darp edilmesi Şifrehaber kameralarına yansıdı.

Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak 2010 yılında YÖK onayı ile kurulduğunu aktaran Toprak, “2011’de bizzat TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da açılışına katıldı. Buranın çevresinin masrafını Denizli İl Özel İdaresi karşıladı. Proje 2008’de kabul edildi. Biz burada o tarihlerden bu yanan büyük projeler yürütüyoruz” dedi.
Üretim sürecine ilişkin bilgiler veren Toprak, “Burada bir ürünü önce doku kültüründe üretiyoruz. Ardından büyütme kabinine alıyoruz, sonra seraya aktarıyoruz daha sonra da deneme arazisinde performansını ölçüyoruz. Bunları her gün kayıtlara geçirmeniz gerekiyor. Bir bütün halinde çalışmanız gerekiyor. Her bir fidanın farklı özellikleri var, bunları çiftçilere sunuyoruz. Bu ürünleri Tarım Bakanlığı’na da aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

HANGİ AKLA HİZMET

Arazinin ortasından fosseptik çukuru geçirmek hangi akla hizmettir diye soran Toprak, çalışmalarını şöyle aktardı: “Biber, meyve ağaçları, Araniya bitkisi, doku kültüründen ürettiğimiz üzüm bağları, 8 farklı zeytin çeşidi, cevizler, bademler ve Denizli’ye adapte etmeye çalıştığımız onlarca bitki mevcut. Rektörlük buradan arıtma boruları geçirmek amacıyla burayı tahrip etti. Tarlanın ortasını yerle bir ettiler. Rektörlük’ün basın açıklamasının altında buraya kreş, müze vs yapılacağı da belirtiliyor. Şu an bunu bilemiyorum ama tarlanın tam ortasından fosseptik çukuru geçirmek hangi akla hizmettir?”
Savcılığa intikal ettirdik

Araziyi Rektör’den korumaya çalıştıklarını anlatan Toprak yaşananları şöyle ifade etti: “Biz 23 Mart akşamı sabaha kadar burada iki akademisyen nöbet tuttuk. O gün buraya gelemediler ancak sonraki gece saat 01.00’de üç kepçe burada çalıştı. Sabah yapılanları da gördünüz. Kamera kayıtlarına da yansıdı. Kolumdan tutup yere fırlattılar. Darp raporu aldık. Olayı savcılığa intikal ettirdik. Çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız, şu an arazinin tahrip edilen kısmına giremiyoruz. Bakın burada tohum yerli üretim milli. Böyle bir dönemde yerli tohum üretmeye çalışıyoruz. Burada yaptığımız ülkeye hizmettir. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz.”
BİYOM’da görevli ABD'deki Cornell Üniversitesi'nden mezun Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, üniversitenin kararına tepki göstererek, söz konusu alanda bir süredir nöbet tutuyordu.

REKTÖRDEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan PAÜ Rektörü Bağ, iş makinelerinin araziye tahribat için değil alt yapı çalışmaları için girdiğini iddia etti. Rektör Bağ, BİYOM arazinin üretim yapılmayan bölümünde, atık su tahliye borusu geçirmek için hat kanalı açma çalışmaları kapsamında iş makinelerinin tarlalara girdiğini kaydetti.
Rektör Bağ, BİYOM ile ilgili üniversite yönetimi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgiler vererek şunları söyledi: Kreş projesi proje ve ödeneği hazır ihale sürecinde. Bu projelerin yanında ayrıca 'Bilim Müzesi, Yapay Zeka Uygulamaları Mükemmeliyet Merkezi, Çocuk Üniversitesi ve Kütüphanesi, Teknofest' yarışmalar için Öğrenci Projeleri Geliştirme ve Destek Merkezi projelerimiz için de gerekli hazırlık ve altyapı çalışmaları başlatılmıştır. Bu projeler gündem olan araziyi çevreleyen bölümdedir. Söz konusu atık su hattı tüm bu projeler için bir alt yapı çalışmasıdır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız