birgün

4° AZ BULUTLU

Paul Allen’in sanat koleksiyonun ilk bölümü rekor fiyata satıldı

Microsoft’un kurucularından Paul Gardner Allen’in sanat koleksiyonunun ilk bölümü rekor fiyata satıldı. Koleksiyonda bulunan ressamların tabloları toplamda 1,5 milyar dolara alıcı buldu.

KÜLTÜR SANAT 10.11.2022 16:22
Paul Allen’in sanat koleksiyonun ilk bölümü rekor fiyata satıldı Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Microsoft'un kurucularından Paul Allen'in koleksiyonundaki ünlü isimlere ait eserler, 1,5 milyar dolarlık rekor fiyata satıldı.

Allen'in koleksiyonu Londra'daki Christie's müzayede evinde satışa sunuldu. Müzayede evi, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Paul Gauguin, Paul Cezanne ve Gustav Klimt gibi ünlü isimlerin eserlerinden oluşan koleksiyonun "tarihin en yüksek cirolu" açık artırması olduğunu açıkladı.

Parçaların her birinin 100 milyon dolardan fazla rakamlara alıcı bulduğuna işaret eden müzayede evi, sanatçıların eserlerinin de kendi rekorlarını kırdıklarını vurguladı.

paul-allen-in-sanat-koleksiyonun-ilk-bolumu-rekor-fiyata-satildi-1086233-1.

Christie's, müzayede satılan eserlerden Seurat'ın "Modeller" isimli tablosunun 149,2 milyon dolara, Vincent van Gogh'un "Selvili Meyve Bahçesi" isimli eserinin 117,2 milyon dolara, Gauguin'in "Annelik" isimli tablosunun 105,7 milyon dolara, Klimt'in "Huş Ormanı" adlı tablosun ise 104,6 milyon dolara alıcı bulduğunu kaydetti.

paul-allen-in-sanat-koleksiyonun-ilk-bolumu-rekor-fiyata-satildi-1086234-1.

paul-allen-in-sanat-koleksiyonun-ilk-bolumu-rekor-fiyata-satildi-1086236-1.

ELDE EDİLEN GELİR BAĞIŞLANACAK

Ayrıca, Christie's, müzayedede, Georgia O'Keefe, Claude Monet, David Hockney, Andrew Wyeth ve Pablo Picasso'nun eserlerinin de satıldığı bilgisini paylaştı.
Açık artırmadan elde edilen gelirin Allen'in belirlediği hayır kurumlarına bağışlanacağı belirtiliyor.

paul-allen-in-sanat-koleksiyonun-ilk-bolumu-rekor-fiyata-satildi-1086235-1.

ABD'li bir koleksiyoner tarafından bu yıl 922 milyon dolara alınan Macklowe isimli koleksiyon, satış fiyatıyla bu alandaki rekoru elinde bulunduruyordu.
Allen, 1975'te Bill Gates ile Microsoft'u kurmuştu.

(AA-DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol