TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve HDP Milletvekili Garo Paylan arasında 'bıyık bırakma' tartışması yaşandı. Geçtiğimiz yıl Özer'in bıyıksız olduğunu söyleyen Paylan, "Saraya giren bıyıklı çıkar" dedi. Özer ise "Yazıklar olsun sana, benim vücudumdaki tasarruflar seni ilgilendirmez" ifadeleriyle yanıt verdi.

Paylan ile Özer arasında 'bıyık' tartışması: Vücudumdaki tasarruflar seni ilgilendirmez

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM'nin 2023 bütçe teklifleri, 2021 yılı kesin hesap kanun teklifleri ve Sayıştay raporları hakkında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeler sürüyor.

Bugünkü görüşmelerde HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer arasında 'bıyık tartışması' yaşandı. Geçtiğimiz yıl Özer'in bıyıksız olduğunu hatırlatan Paylan, bıyığın AKP'nin simgesi haline geldiğini belirterek “Tek adam rejiminin bir sembolü var, bıyık. Geçtiğimiz yıl siz bıyıksızdınız, tam biat etmemiştiniz. Bu yıl maalesef etrafınızda olan herkes gibi bıyık bırakmışsınız” dedi.

Paylan, "Hangi müdüre hangi okula gitsen bıyık bırakmamış okul müdürleri bıyık bırakmışlar. Sakin olun tek siz biat etmedi bütün bakanlar etti siz de biat ettiniz. Tayyip Bey diyor ki, ‘bana biat edecekseniz bıyık bırakacaksınız’ diyor. Özgür düşünce herkesin istediği gibi giyindiği, isteyenin bıyık, sakal bıraktığı bir ülkede yaşanıyor. Saraya kimse bıyıksız giremez. Asla yanlış anlamayın kişiselleştirmeyin meseleyi. Saraya giren, bıyıklı çıkar. Bu kadar basit" şeklinde konuştu.

Bunun üzerine Özer, "Yazıklar olsun sana, benim vücudumdaki tasarruflar seni ilgilendirmez. Bunun hakkında konuşmak züldür. Siz hayal kırıklığısınız. Size gülüyorum. Sizin yaptığınız her şey özgürce bizim yaptığımız her şey biat ilişkisi öyle mi?" ifadelerini kullandı.

ANKA